W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o wystąpieniu premiera Mateusza Morawieckiego na forum PE. Szef polskiego rządu jako ósmy europejski przywódca zabrał głos w debacie plenarnej PE na temat przyszłości UE.
Przypomnimy także postać zmarłej przed tygodniem wybitnej polskiej lekkoatletki, Ireny Szewińskiej. W pożegnaniu mistrzyni wzięli udział członkowie rodziny, przyjaciele, olimpijczycy. Obecny był też prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, przedstawiciele rządu, a także kierownictwo ruchu olimpijskiego z szefem MKOl.
Prezydent podkreślił, że nazwisko Szewińskiej było symbolem polskiego sportu, było w nim obecne od zawsze i trudno sobie wyobrazić, że jej teraz zabraknie. - Niech zawsze ze wszystkimi polskimi sportowcami będą mądre słowa Pani Ireny, że życie nie może się składać tylko z pogoni za medalami. Bo wtedy klęska na stadionie będzie też życiową porażką. Dziękujemy za wspaniałe życie, będzie Pani dla nas zawsze przykładem. Cześć Jej pamięci" - podsumował prezydent Duda.
Specjalnością Ireny Szewińskiej były biegi sprinterskie i skoki w dal. Zdobyła siedem medali olimpijskich, w tym trzy złote, trzynastokrotnie była medalistką mistrzostw Europy. Ośmiokrotnie poprawiała indywidualne rekordy świata. Po zakończeniu kariery przez 12 lat pełniła funkcję prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, a od 1998 roku była także członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
Irenę Szewińską w 1974 roku United Press International wybrał najlepszym sportowcem globu. W 1998 roku, w plebiscycie "Polityki", "Przeglądu Sportowego" i "Tempa" została uznana za postać numer jeden w polskim sporcie XX wieku. Cztery razy wygrała plebiscyt "Przeglądu Sportowego" na Dziesięciu Najlepszych Sportowców Polski. Siedmiokrotnie triumfowała w rankingu Złote Kolce. W 2016 roku została odznaczona Orderem Orła Białego przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Polska obchodzi w tym roku stulecie odzyskania niepodległości. Z tej okazji jest podejmowanych wiele różnych inicjatyw. Jedną z nich, jest pomalowanie w barwy narodowe dwóch samolotów LOT-u. To Boeing 787 - dreamliner oraz Boeing 737 - max 8. Szczegóły w rozmowie z Rafałem Milczarskim, prezesem Polskich Linii Lotniczych LOT.
Zapraszamy także do Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie czynna jest wystawa dzieł Józefa Brandta, jednego z najwybitniejszych polskich malarzy scen batalistycznych.
W programie także druga część cyklu "Wielcy Twórcy Niepodległej". Audycja pokazuje rolę Marszałka w powrocie Polski na polityczną mapę świata. Podkreśla zasługi Józefa Piłsudskiego jako Naczelnika Państwa, twórcy legionów i zwycięskiego wodza wojny 1920 roku
Józef Piłsudski - Marszałek Polski, Naczelnik Państwa i Wódz Naczelny Wojska Polskiego. Mąż stanu, polityk, twórca Legionów i zwycięski wódz wojny polsko-bolszewickiej. Polityk, który położył wielkie zasługi dla odbudowy niepodległej Polski. W przełomowym dla losów Europy momencie stanął na czele tysięcy żołnierzy - ochotników walczących o wolność ojczyzny. Był głównym architektem oraz budowniczym wyczekiwanej przez pokolenia niepodległości.
Na magazyn "Widziane z Polski " zaprasza Halina Ostas.