Logo Polskiego Radia
Print

Kolejna inwestycja Mercedesa w Polsce

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 25.01.2019 17:16
  • W magazynie m.in. wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą, informacje o planowanej w Warszawie konferencji bliskowschodniej o nowej inwestycji Mercedesa w Polsce
W Jaworze na Dolnym Śląsku powstanie fabryka baterii elektrycznych Mercedesa. Wartość inwestycji to 200 mln euro, a pracę w nowej fabryce ma znaleźć 300 osób
Premier Mateusz Morawiecki i członek Zarządu Mercedes-Benz Cars ds. produkcji i łańcucha dostaw Markus Schäfer podczas spotkania w KPRM w Warszawie. PAP/Radek PietruszkaPremier Mateusz Morawiecki i członek Zarządu Mercedes-Benz Cars ds. produkcji i łańcucha dostaw Markus Schäfer podczas spotkania w KPRM w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

Relacje Polski z NATO i Stanami Zjednoczonymi, sprawa Iranu, promocja gospodarcza Polski a także większa niż dotąd współpraca z Brazylią - o tym wszystkim prezydent Andrzej Duda mówi w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia w Davos.

W szwajcarskich Alpach prezydent brał udział w Światowym Forum Ekonomicznym. To najbardziej prestiżowe na świecie spotkanie polityków, biznesmenów, dziennikarzy i ekspertów. W magazynie "Widziane z Polski" obszerne fragmenty wywiadu z prezydentem Andrzejem Dudą.

Mówimy także o nowej fabryce mercedesa w Polsce. Obok budowanej już fabryki silników w Jaworze, firma Mercedes-Benz zbuduje zakład produkujący baterie elektryczne do przyszłych modeli samochodów niemieckiej marki. Wartość inwestycji to nie mniej niż 200 mln euro, a pracę w nowej fabryce ma znaleźć co najmniej 300 osób. Nie będzie pomocy publicznej ze strony polskiego rządu. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił powstanie fabryki podczas wspólnej konferencji prasowej z przedstawicielem zarządu Mercedes-Benz Cars Markusem Schäferem. Jak podkreśla niemiecki producent fabryka baterii w Jaworze to dziewiąty zakład produkcji w globalnej sieci Mercedes-Benz Cars w siedmiu lokalizacjach na trzech kontynentach.

W Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim w Warszawie otwarto wystawę ”Odrodzenie polskiej służby zagranicznej 1917-1921”.

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk mówił podczas wernisażu, że prezentuje ona proces odradzania się służby dyplomatycznej po latach zaborów, przypomina też sylwetki polskich mężów stanu i dyplomatów takich jak Edward Raczyński, Tadeusz Romer, Aleksander Ładoś i Jan Karski.

"Przybliżając zasługi bohaterów polskiej dyplomacji czasów Drugiej Rzeczypospolitej nie tylko oddajemy im hołd, ale pokazujemy również jak sprawna była to służba, przypominając jednocześnie o konieczności odwoływania się do jej etosu w dzisiejszych czasach”- mówił wiceszef polskiej dyplomacji.

Podczas uroczystości ogłoszono także nazwiska laureatów Konkursu Historycznego Ministra Spraw Zagranicznych na najlepsze publikacje promujące historię Polski i historię polskiej dyplomacji. W magazynie relacja Marii Wieczorkiewicz z tej uroczystości.

W programie informujemy także o sukcesie filmu "Zimna wojna", który zyskał trzy nominacje do Oskarów. Reżyser filmu, Paweł Pawlikowski ma szansę na statuetkę za reżyserię. Producentka filmu Ewa Puszczyńska mówiła podczas konferencji prasowej, że jest szczęśliwa i wzruszona. Jak mówiła, twórcy i tak stworzyli wybitny film, ale każda nagroda cieszy. - Tym bardziej taka nagroda - podkreślała.

Nominację do Oskara w kategorii zdjęcia otrzymał Łukasz Żal. Operator również z wielką radością przyjął wyróżnienie.

W ramach roku obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości, Polskie Radio dla Zagranicy przygotowało cykl audycji przypominających jak i dzięki komu, Polska powracała na mapy Europy. W cyklu "Wielcy Twórcy Niepodległej" dziś przypomnimy postać Józefa Becka, działacza niepodległościowego, ministra spraw zagranicznych II RP.

Na magazyn "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt