Jubileusz Polskiej Szkoły im. Fryderyka Chopina w Chicago
PR dla Zagranicy
Halina Ostas
08.03.2019 17:41
-
W magazynie m.in. o 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO, sytuacji Polaków w Wielkiej Brytanii wobec brexitu i jubileuszu Polskiej Szkoły im. Fryderyka Chopina w Chicago i najnowszej płycie Włodka Pawlika – pianisty jazzowego i kompozytora - „Pawlik/Moniuszko: Polish Jazz”
Minister Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta RP wręczył w Chicago Medale Komisji Edukacji Narodowej polonijnym nauczycielom
Foto: Piotr Orłowski
W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o uroczystej odprawie kierownictwa ministerstwa obrony oraz kierownictwa Wojska Polskiego, z okazji 20-tej rocznicy wstąpienia Polski do NATO. Gospodarzem uroczystości był prezydent i zwierzchnik sił zbrojnych Andrzej Duda.
Rozmawiamy także o przyszłości Polaków w Wielkiej Brytanii po brexicie i odwiedzamy Polską Szkołę im. Fryderyka Chopina w Chicago. Minister Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy wręczył w Chicago Medale Komisji Edukacji Narodowej polonijnym nauczycielom. Pedagodzy zostali uhonorowani podczas uroczystego przyjęcia z okazji 40-lecia Polskiej Szkoły im. Fryderyka Chopina. Z ministrem Adamem Kwiatkowskim rozmawiał Piotr Orłowski.
W ostatnie dwa weekendy, w Katowicach odbyły się śledzone na całym świecie zawody e-sportowe. W katowickim Spodku można było obejrzeć potyczki najlepszych graczy z całego świata, a na gości czekały liczne atrakcje, w przyległym do hali centrum kongresowym. Zawody odwiedził premier Mateusz Morawiecki.
Gościem programu jest Włodek Pawlik, światowej sławy pianista jazzowy, który opowiada o swoim najnowszym projekcie muzycznym poświęconym Stanisławowi Moniuszce. Album „Pawlik/Moniuszko: Polish Jazz” zawiera pieśni i arie Stanisława Moniuszki, zaaranżowane w jazzowej estetyce. Album jest pierwszą na polskim, a jednocześnie światowym rynku fonograficznym płytą, na której znalazły się utwory Moniuszki w tak niezwykłej interpretacji.
Na albumie znalazły się prawdziwe perły twórczości Stanisława Moniuszki, w tym m.in. pieśni: „Prząśniczka”, „Znasz-li ten kraj”, aria Jontka „Szumią jodły na gór szczycie” z opery „Halka” czy motyw z kurantem z opery „Straszny dwór”.
W ramach obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości, Polskie Radio dla Zagranicy przygotowało cykl audycji przypominających jak i dzięki komu, Polska powracała na mapy Europy. W cyklu "Wielcy Twórcy Niepodległej" dziś przypomnimy postać Gabriela Narutowicza, wybitnego uczonego, profesora Politechniki w Zurychu, pierwszego prezydenta II RP.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.