Film o Janie Nowaku-Jeziorańskim już w polskich kinach
PR dla Zagranicy
Halina Ostas
22.03.2019 20:23
-
W magazynie m.in. o akcji "Kartka dla kombatanta", cyfrowym podręczniku do historii dla polonijnej młodzieży i filmie o Janie Nowaku-Jeziorańskim [posłuchaj]
Nowa produkcja w reżyserii Władysława Pasikowskiego to osadzony w realiach II wojny światowej film szpiegowski, pełen napięcia i zwrotów akcji
W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o akcji "Kartka dla Kombatanta". Jej kolejną odsłonę zainaugurowano w Belwederze. Tym razem dzieci i młodzież wyślą kartki z życzeniami wielkanocnymi do kombatantów z Wielkiej Brytanii, między innymi do pilotów z legendarnego Dywizjonu 303.
W audycji także komentujemy decyzję komisji energii i przemysłu Parlamentu Europejskiego, która ma utrudnić budowę Nord Stream 2.
W Domu Polonii im. prof. A. Stelmachowskiego w Warszawie odbyła się prezentacja pakietu edukacyjnego "Dawniej to było". Pakiet przygotowany jest do nauczania historii w szkołach polonijnych. W prezentacji uczestniczyli m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, prezes IPN dr Jarosław Szarek, prof. Włodzimierz Suleja, który kieruje Biurem Badań Historycznych IPN, prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusz Piotr Bonisławski, dyrektor Szkoły Polskiej im. Jana III Sobieskiego przy Ambasadzie RP w Wiedniu Hanna Kaczmarczyk, uczniowie Szkoły Polskiej w Wiedniu wraz z nauczycielami.
- To jest świetna rzecz dedykowana nauczycielom, uczniom, ale w ogóle Polonii, tym ludziom, którzy często już nie potrafią mówić po polsku, korzystając z tego pakietu będą uczyć się języka polskiego, będą poznawać polską historię - powiedział Stanisław Karczewski. W programie relacja Marii Wieczorkiewicz.
Mówimy też o premierze filmu "Kurier", opowiadającym o życiu Jana Nowaka-Jeziorańskiego, legendarnego kuriera z Warszawy. Nowa produkcja w reżyserii Władysława Pasikowskiego to osadzony w realiach II wojny światowej film szpiegowski, pełen napięcia i zwrotów akcji.
W cyklu "Kierunek: Polska" zapraszamy na spotkanie z Marcinem Piotrowskim, który powrócił do kraju z Irlandii.
W ramach obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości, Polskie Radio dla Zagranicy przygotowało cykl audycji przypominających jak i dzięki komu, Polska powracała na mapy Europy. W cyklu "Wielcy Twórcy Niepodległej" dziś przypomnimy postać Konstantego Gorskiego, wielkiego kompozytora i gorącego patrioty.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.