W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o obchodach 9-tej rocznicy katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia w całej Polsce upamiętniono 96 ofiar katastrofy rządowego samolotu TU154 M pod Smoleńskiem. Zginęła wówczas między innymi para prezydencka, Lech i Maria Kaczyńscy.
W programie powiemy również o wizycie premiera Mateusza Morawieckiego na Litwie. Premierzy Polski i Litwy odsłonili w litewskich Możejkach kamień pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pomnik stanął przed wejściem do głównego budynku rafinerii PKN Orlen na Litwie. To właśnie za czasów prezydentury Lecha Kaczyńskiego polski koncern przejął pakiet kontrolny rafinerii, by później stać się jej jedynym właścicielem.
W czasie krótkiej uroczystości premier Mateusz Morawiecki mówił, że rafineria w Możejkach łączy polską i litewską gospodarkę. Premier powiedział, że jest to zasługa byłego polskiego prezydenta. - Możejki to taki żywy pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Żywy pomnik, który łączy dzisiaj krwiobiegi gospodarcze naszych krajów, który tworzy dobre perspektywy na przyszłość, perspektywy uniezależnienia się od niepewnych źródeł energii, od niepewnych sąsiadów - mówił polski premier.
W czasie kilkugodzinnej wizyty w tym kraju polski premier Mateusz Morawiecki odwiedził też stacjonujących tam polskich żołnierzy. Szefowie rządów Polski i Litwy złożyli też wieńce w Rennowie, przed odsłoniętym niedawno pomnikiem braci Gabriela i Stanisława Narutowiczów.
W audycji także informacje o nowej publikacji Instytutu Pamięci Narodowej poświęconej Katyniowi.
W programie również informcje akcji "Żonkile" oddającej hołd powstańcom z getta warszawskiego. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz siódmy wraz z
wolontariuszami organizuje akcję społeczno-edukacyjną "Żonkile". 19 kwietnia 2019 r.
przypada 76. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie
W magazynie "Widziane z Polski" powiemy też o pomocy niesionej przez Polską Akcję Humanitarną głodującej ludności Sudanu Południowego.
Siedmiu milionom mieszkańców Sudanu Południowego grozi głód. Według szacunków międzynarodowych organizacji pomocowych, połowa mieszkańców najmłodszego kraju na świecie może w najbliższych miesiącach ucierpieć z powodu braku żywności.
Dotkniętym głodem pomagają organizacje z całego świata, w tym także z Polski. Pieniądze dla Sudańczyków zbiera m.in. Polska Akcja Humanitarna. Numer konta do wpłat można znaleźć na stronie internetowej PAH.
Sudan Południowy to najmłodsze państwo świata. Powstało osiem lat temu w wyniku odłączenia się od Sudanu. Od początku istnienia targane jest wewnętrznymi konfliktami, których powodem są zarówno dostęp do ziemi, wody, ropy naftowej jak i porachunki etniczne. Ocenia się, że od początku powstania Sudanu Południowego, w walkach zginęło kilkadziesiąt tysięcy osób, a 2,5 miliona mieszkańców straciło dach nad głową.
Naszym gościem będzie dr Ilona Dworak-Cousin, poetka, pisarka, przewodnicząca Towarzystwa Izrael-Polska, Ambasadorka Dobrego Imienia Polski w Izraelu.
Dr Ilona Dworak-Cousin na stałe mieszka w Izraelu, ale duszą i sercem jest w Krakowie, Chrzanowie, Wrocławiu. Co roku odwiedza Polskę i miejsca związane z przeszłością jej rodziny. Od lat poświęca się tworzeniu pozytywnych relacji polsko-żydowskich. Dzięki niej powstało wiele inicjatyw zbliżających narody: polski i żydowski.
A w cyklu "Kierunek: Polska" zapraszamy na spotkanie z Olgą Stefańską i Peterem Zubkiem, polsko-czeskim małżeństwem, które powróciło z Nowego Jorku do Polski.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zachęca Halina Ostas.