Logo Polskiego Radia
Print

Najważniejsze wydarzenia tygodnia

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 07.05.2018 11:00
  • Magazyn Mija Tydzień 04.05.2018r. [posłuchaj]
W tym wydaniu: spotkanie szefa MSZ z wiceszefem KE, budżet UE oraz przyszłość porozumienia nuklearnego
Foto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

JACEK CZAPUTOWICZ I FRANS TIMMERMANS

W Brukseli odbyło się spotkanie ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem. Przed miesiącem Frans Timmermans mówił, że do 14 maja czeka na propozycje ze strony Warszawy w sprawie reform sądownictwa w Polsce. Komisja Europejska uznała je za zagrożenie dla niezawisłości sądów. Jacek Czaputowicz wyjaśniał, że w tych dniach wcale nie musi zostać podjęta decyzja w sprawie artykułu 7.

Nie ma jeszcze porozumienia, ale jest postęp w rozmowach - tak mówił wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem. Obaj politycy rozmawiali w Brukseli na temat możliwości zakończenia sporu w sprawie reform sądownictwa. Po zakwestionowaniu części z nich przez Komisję Polska wprowadziła kilka zmian w ustawach sądowych i zapowiedziała kolejne.

BUDŻET UE

Komisja Europejska zaakceptowała projekt unijnego budżetu na lata 2021-2027, który ma wynieść niecałe 1,3 biliona euro. Cięcia w polityce spójności i w rolnictwie w całej Unii będą mniejsze niż wczesniej zakładano - kilkuprocentowe w porównaniu z obecnym budżetem. Na razie jest to dokument ogólny.

Minister ds. europejskich Konrad Szymański powiedział, że zaczyna się długi i żmudny proces negocjacji. Wiceszef MSZ mówił na konferencji prasowej, że tempo tego procesu zależy od zdolności do kompromisu zarówno państw członkowskich, i jak i instytucji unijnych.

Kwoty przypadające na poszczególne kraje będą znane dopiero wtedy, gdy Komisja ustali kryteria przyznawania unijnych funduszy. Jedym z kryteriów, zgodnbie z zapowiedziamu moze być praworządność.

IRAŃSKI PROGRAM NUKELARNY

Prezydent Francji chce przekonać prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa do niewycofywania się z porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego. W tej sprawie Emmanuel Macron dzwonił w poniedizałek prezydenta Rosji Władimira Putina.

Umowę nuklearną z Iranem zawarło sześć mocarstw: USA, Rosja, Wielka Brytania, Francja, Chiny i Niemcy. Uzgodniono ograniczenie programu jądrowego Iranu w zamian za zniesienie sankcji nałożonych na ten kraj. Donald Trump porozumienie podpisane przez jego poprzednika Baracka Obamę nazywał jedną z najgorszych umów w historii. Według źródeł dyplomatycznych, Donald Trump ma przedstawić swoje stanowisko 12 maja. Na utrzymaniu porozumienia zależy między innymi Francji. Na stanowisko Paryża pozytywnie miał odpowiedzieć Kreml. Wladze w Teheranie zaprzeczają zarzutom, jakoby kontynuowały program nuklearny.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt