USA WYCOFAŁY SIĘ Z POROZUMIENIA NUKLEARNEGO
Przedstawiciele administracji Donalda Trumpa poinformowali kongresmenów, że Stany Zjednoczone wycofują się z porozumienia nuklearnego z Iranem. Takie informacje podaje Reuter. Według informacji agencji, USA może wstrzymać się z ponownym nałożeniem sankcji na Iran nawet do sześciu miesięcy.
Prezydent USA swoją decyzję w sprawie umowy zawartej z Iranem - którego stroną są także Rosja, Francja, Wielka Brytania, Chiny i Niemcy - ma ogłosić jeszcze dziś. Zakłada ona ograniczenie irańskiego programu nuklearnego w zamian za stopniowe znoszenie sankcji. Dodatkową stroną porozumienia jest Unia Europejska.
NIEWIADOMA PRZYSZŁOŚĆ POMNIKA KATYŃSKIGO W JERSEY CITY
Rozpoczęły się wstępne rozmowy z burmistrzem Jersey City Stevenem Fulopem w sprawie tamtejszego Pomnika Katyńskiego. W najbliższych dniach ma dojść do bezpośredniego spotkania burmistrza z przedstawicielami strony polskiej.
W negocjacjach pośredniczy były przewodniczący Konferencji Burmistrzów Stanów Zjednoczonych, Douglas Palmer. W wywiadzie dla Polskiego Radia powiedział, że jest optymistą co do przebiegu negocjacji.
Były burmistrz Trenton dyskutował już wstępnie ze Stevenem Fulopem o sprawie Pomnika Katyńskiego. Douglas Palmer nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy uda się zachować pomnik w obecnym miejscu. Wyraził jednak przekonanie, że uda się znaleźć rozwiązanie, które zadowoli obie strony. „Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie zostanie wypracowane, jestem przekonany, że wszystkie strony wyjdą z tego z większym szacunkiem dla siebie, odnowionym zobowiązaniem posiadania tego pomnika w Jersey City” - powiedział Douglas Palmer. Zaapelował też o złagodzenie retoryki i spokojny dialog.
WIZYTA PREZYDENTA CZECH W WARSZAWIE
Prezydenci Polski i Czech opowiadają się za jednością Grupy Wyszehradzkiej. Po rozmowach w Warszawie Andrzej Duda i Milosz Zeman podkreślali, że Polska, Czechy, Słowacja i Węgry powinny wspierać się przede wszystkim na forum Unii Europejskiej.
Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy, tylko dzięki jedności Polska, Czechy, Węgry i Słowacja mogą być skuteczniejsze na arenie międzynarodowej.
Milosz Zeman ocenił, że wobec Grupy Wyszehradzkiej podejmowane są próby rozbicia jej wewnętrznej spójności. Dlatego także czeski prezydent wezwał do jedności państw tworzących Wyszehradzką Czwórkę. "Oznacza to po prostu, że Polska, Węgry, Czechy i Słowacja powinny w ramach Unii Europejskiej tworzyć nierozdzielną jedność, która byłaby w stanie forsować wspólne interesy" - powiedział prezydent Czech.
Te interesy to, według Milosza Zemana, na przykład możliwość skutecznego sprzeciwu wobec unijnych planów polityki migracyjnej. Z kolei Andrzej Duda zachęcał czeskie władze do współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza służącej rozwojowi infrastruktury w regionie Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego. Jak zapowiedział, drogi szybkiego ruchu łączące Polskę i Czechy, czyli S3 i D11, mogłyby być gotowe w latach 2023-24. Polski prezydent ocenił też, że Warszawę i Pragę łączą wspólne interesy dotyczące nowego unijnego budżetu.
Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.