PREZYDENT W AUSTALII I NOWEJ ZELANDII
W czwaretk prezydent Andrzej Duda zakończył wizytę na antypodach. Od ostatniego piątku prezydent był w Australii a potem w Nowej Zelandii.
Polski prezydent spotkał się z australijskimi władzami krajowymi oraz przedstawicielami stanów Wiktoria i Nowa Południowa Walia. W Nowej Zelandii rozmawiał z władzami krajowymi. Prezydent wziął też udział w forum energetycznym w Sydney i oddał hołd żołnierzom z Australii i Nowej Zelandii, którzy ginęli na frontach na całym świecie. Spotykał się także z Polakami i odznaczał osoby zasłużone dla działaności polonijnej.
Bezpieczeństwo było jednym z kluczowych tematów rozmów prezydenta w Australii.
W miniony piątek w mediach pojawiły się informacje, że Polska może nie zakupić australijskich fregat, co zostało odebrane jako porażka negocjacji w tej sprawie. Prezydent Duda, pytany o ewentualny zakup fregat, powiedział we wtorek w Sydney, że były i nadal są prowadzone rozmowy na ten temat.
Oficjalna wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Australii miała takze znaczący wymiar gospodarczy. Prezydent zainaugurował w stolicy tego kraju Polsko-Australijskie Forum Energetyczne, poświęcone współpracy biznesowej w sektorze zasobów naturalnych i energii. Szczególnie interesująco zapowiada się aktywność Forum w obszarze nowoczesnych technologii i innowacji tych sektorów, w tym branż: wydobycia gazu, LNG,
Była to pierwsza oficjalna wizyta polskiego prezydenta w Australii i Nowej Zelandii od 1989 roku.
WIYTA MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH NIEMIEC
W poniedziełek Szef niemieckiej dyplomacji przyjecjhał do Oswiecimia. Heiko Maas odwiedził między innymi były niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz - Birkenau. W Centrum świętego Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia spotkał się z polskim ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem. W czasie konferencji prasowej Heiko Maas podkreślał odpowiedzialność Niemiec za Holokaust i konieczność podtrzymywania pamięci o zbrodniach III Rzeszy.
Maas zaznaczał, że zarówno Polska i Niemcy są zainteresowanie pogłębianiem stosunków dyplomatycznych.
Jesienią odbędą się polsko - niemieckie konsultacje międzyrządowe. Szef niemieckiej dyplomacji wyrażał nadzieję, że w czasie spotkania politycy obu krajów wypracują kilka wspólnych inicjatyw w ramach Unii Europejskiej, a także wykraczających poza Wspólnotę.
Jacek Czaputowicz powiedział, że poruszył temat spotkania kanclerz Angeli Merkel z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Heiko Maas zapowiedział, że szefowi polskiego MSZ przedstawi informację na ten temat w dalszej części rozmów.
POZDROWIENIA OD NOWEJ AMBASADOR USA
We wrzesniu do Warszawy przyjedzie nowa ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Georgette Mosbacher przywitała się z Polakami filmem zamieszczonym na profilu amerykańskiej ambasady. podkreśliła bliską i trwającą ponad 240 lat przyjaźń polsko-amerykańską. Wyraziła również radość, że właśnie nad Wisłą będzie mogła uczestniczyć w obchodach setnej rocznicy odzyskania niepodległości.
Georgette Mosbacher zapewniła, że nie może już doczekać się przyjazdu do Polski. przywołała również swoje doświadczenie w biznesie i wyraziła przekonanie, że jej praca na stanowisku ambasadora przyczyni się do zacieśnienia polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej.
71-letnia Georgette Mosbacher jest przedsiębiorcą. Szefowała firmom działającym w branżach kosmetycznej oraz marketingowej. Od lat 60. ubiegłego stulecia jest związana z Partią Republikańską. W 2016 prezydent Barack Obama powołał ją do Komisji Doradców ds. Dyplomacji. W lutym Donald Trump, z którym przyjaźni się osobiście, podjął decyzje o nominowaniu jej na stanowisko ambasadora w Warszawie.
Ustępujący z niego Paul Jones pełnił tę funkcję od 2015 roku.
Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.