Logo Polskiego Radia
Print

Najważniejsze wydarzenia tygodnia

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 21.12.2018 19:23
  • Magazyn Mija Tydzień 21.12.2018r. [posłuchaj]
W tym wydaniu: przyszłość Polaków na Wyspach, relacja z Unią Europejską po nowelizacji ustawy o SN i wizyta marszałka sejmu na Litwie
Premier Polski Mateusz Morawiecki i premier Wielkiej Brytanii Theresa May Foto: PAP/EPA/LUKE MACGREGOR / POOL

KONSULTACJE MIĘDZYRZĄDOWE POLSKI I WIELKIEJ BRYTANII

Premier Theresa May powiedziała, że czwartkowe polsko - brytyjskie konsultacje międzyrządowe przyczyniły się do pogłębienia relacji między naszymi krajami. Szefowa brytyjskiego rządu, witając premiera Mateusza Morawieckiego przy Downing Street, podkreśliła, że więzy między Warszawą i Londynem są mocne i rozwijają się od dawna. Dodała, że staną się jeszcze mocniejsze: "Wiele można jeszcze zrobić, choćby w kwestiach bezpieczeństwa i obrony: wspierania NATO, zwalczania rosyjskiej agresji, zapewnienia stabilności w regionie. Dochodzi do tego kwestia handlu, gdzie nasze relacje się rozwijają."

Premier Morawiecki dodał, że czasami trwające obecnie dyskusje nad brexitem przesłaniają fakt, iż współpraca między Warszawą i Londynem się rozwija

Możecie zostać - z takim przesłaniem, w dwóch językach, zwróciła się do polskich imigrantów w Wielkiej Brytanii Theresa May. Brytyjska premier powtórzyła, że chce pobrexitowych gwarancji dla tych, którzy już osiedlili się na Wyspach. Podkreśliła, że obecność ponad miliona naszych rodaków tworzy silne więzy między Królestwem a Polską.

Według umowy brexitowej Polacy i inni obywatele UE chcący pozostać w Wielkiej Brytanii będą musieli się zarejestrować. Jeśli porozumienie wejdzie w życie na dotychczasowych zasadach będzie można przyjeżdżać na Wyspy jeszcze do końca okresu przejściowego, to jest do końca 2020 roku. Jeżeli natomiast impas w sprawie umowy nie zostanie przełamany wolny przepływ siły roboczej skończy się w marcu przyszłego roku. Oficjalny dokument opublikowany przez rząd Theresy May mówi, że w przypadku braku umowy prawa Polaków czy Rumunów na Wyspach pozostaną "w dużej mierze" takie same.

Premier Mateusz Morawiecki podziękował brytyjskiej premier za deklarację o ochronie praw mieszkających w Wielkiej Brytanii Polaków.

Szefowa brytyjskiego rządu podkreśliła także, że Wielka Brytania i Polska podzielają wspólne zobowiązanie i troskę o przyszłość Europy. Jak dodała, oba kraje niepokoją działania Rosji. "Chcemy dzielić się doświadczeniami z przeciwdziałania rosyjskiej dezinformacji" - dodała.

W ramach konsultacji międzyrządowych ze swoimi odpowiednikami spotkają się: szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz, szef MON Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński oraz minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz. Resort finansów reprezentuje wiceminister Piotr Nowak.

NOWELIZAJA USTAWY O SĄDACH A RELACJE Z UE

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Sędziowie, którzy na mocy wcześniejszych przepisów zostali odesłani w stan spoczynku, mogą wrócić do pracy, a pierwszą prezes Sądu Najwyższego pozostaje Małgorzata Gersdorf. Kilka godzin wcześniej decyzję w sprawie środków tymczasowych podtrzymał unijny Trybunał Sprawiedliwości i nakazał natychmiastowe zawieszenie ustawy, która weszła w życie w kwietniu.

Komisja Europejska jest zadowolona z nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - poinformowała jej rzeczniczka Mina Andreeva pytana o podpis prezydenta pod zmienioną ustawą: "Jesteśmy usatysfakcjonowani dokonywanymi zmianami, które idą w dobrym kierunku."

Jednak Komisja Europejska nie wycofa skargi z unijnego Trybunału Sprawiedliwości na Polskę za ustawę o Sądzie Najwyższym mimo przyjętej nowelizacji. Z nieoficjalnych informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia wynika, że potwierdził to na posiedzeniu komisarzy, za zamkniętymi drzwiami, wiceszef Komisji. Frans Timmermans przedstawił ocenę sytuacji w Polsce Chodzi o wprowadzone zmiany do ustawy i poniedziałkowe orzeczenie unijnego Trybunału Sprawiedliwości nakazujące natychmiastowe wstrzymanie wykonania kwietniowej ustawy o Sądzie Najwyższym. Wnioski przedstawił po posiedzeniu komisarzy wiceprzewodniczący Komisji Valdis Dombrowskis: "Będziemy kontynuować dialog z Polską w ramach procedury związanej z artykułem 7 unijnego traktatu. Do 17 stycznia Polska powinna przedstawić raport w sprawie wdrożenia nakazu Trybunału Sprawiedliwości. A my będziemy w tym czasie oceniać przyjęte zmiany w ustawie".

Valdis Dombrovskis poinformował też, że Frans Timmermans na posiedzeniu komisarzy mówił również o postępowaniach dyscyplinarnych wobec niektórych sędziów w Polsce, którzy skierowali pytania prejudycjalne do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Zrelacjonował też ubiegłotygodniowe wysłuchanie Polski na unijnej naradzie ministerialnej. Nie było dyskusji.

MARSZAŁEK SEJMU NA LITWIE

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński powiedział w Wilnie, że strona polska jest gotowa do współpracy międzyparlamentarnej z Litwą. Na koniec tego roku planowane było powołanie Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Litwy. Wiadomo już., że zgromadzenie w tym roku się nie odbędzie. Według marszałka Kuchcińskiego odbudowanie tego rodzaju relacji wymaga dużego wysiłku.

Marszałek przypomniał, że w oparciu o dobrowolność działa grupa bilateralna, "grupa przyjaźni" obu paralmentów.

Marek Kuchciński zapewnił, że to kwestia czasu, aby tego rodzaju współpracę uruchomić. Marszałek Marek Kuchciński odwiedził Wilno w związku z otwarciem wystawy w litewskim parlamencie, poświęconej 550. rocznicy polskiego parlamentaryzmu.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt