TRAGICZNA ŚMIERĆ PREZYDENTA GDAŃSKA
Najwazniejzym wydarzeniem tugodnia był zamach na życie prezydenta Gdańska. Podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Paweł Adamowicz został kilukrotnie pchnięty nozem,zmarł nastepnego dnia. Kondolencje po śmierci prezydenta płyneły, m.in. Ze Stanów Zjednoczomych, Brukseli, Niemiec, Litwy czy Ukrainy. W Polsce ogłoszono żałobę narodową.
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został pośmiertnie Honorowym Obywatelem Warszawy. Rada Warszawy jednomyślnie przyjęła uchwałę w tej sprawie podczas nadzwyczajnej sesji. Posiedzenie rozpoczęło się minutą ciszy. W uzasadnieniu napisano, że prezydent Gdańska był orędownikiem spraw metropolitarnych nie tylko na polu lokalnym, ale także krajowym i zagranicznym”, a jego "doświadczenia i pomysły w zakresie współpracy między miastami stanowią inspirację do dalszych prac nad umacnianiem samorządności w Polsce".
Również Rada Miasta Gdańska zebrała się na uroczystej sesji, poświęconej pamięci prezydenta Pawła Adamowicza. W sesji w Dworze Artusa wzięli udział radni miejscy wszystkich kadencji od 1990 roku.
Paweł Adamowicz był gdańskim prawnikiem, samorządowcem i politykiem. Przez ponad 20 lat nieprzerwanie sprawował urząd prezydenta miasta Gdańska.
KOLEJNY IMPAS WS. BREXITU
Unijni obywatele mieszkający na Wyspach Brytyjskich zasługują na jasność co do swego statusu - zadeklarowała Theresa May po tym, jak parlament odrzucił wynegocjowane przez nią porozumienia regulujące warunki wyjścia kraju z Unii. Brytyjska premier powiedziała posłom, że głosowanie, w którym jej umowa została odrzucona większością 230 głosów pokazuje tylko to, czego Izba Gmin nie chce, a nic nie proponuje wzamian.
Lewicowa opozycja zgłosiła wniosek o wotum nieufności wobec premier, kóre w rezultacie zostało odrzucone. Bruksela jest rozczarowana decyzją Izby Lordów.
To było dobre porozumienie, które powstało za porozumieniem parlamentów brytyjskiego i europejskiego - tak odrzucienie umowy brexitowej skomentował Michel Barnier, główny unijny negocjator do spraw wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii.
„Teraz nie możemy wykluczyć żadnego scenariusza” - dodał unijny negocjator.
Wiceszef komisji europejskiej, Frans Timmermans również podkreślał, że wynegocjowana umowa powodowała „najmniejsze możliwe szkody” związane z brexitem. Według niego jest teraz czas na „spekulacje” odnośnie do tego co może się stać - dodał, że ruch jest po stronie parlamentu brytyjskiego.
Frans Timmermans podkreślił jednak, że Unia musi się przygotować na niezorganizowany brexit.
Frans Timmermans dodał, że Unia będzie kontynuowała proces ratyfikacji porozumienie ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii. Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską 29 marca
REAKCJE NA KONFERENCJĘ BLISKOWSCHODNIĄ W POLSCE
Ambasador Iranu w Warszawie krytykuje polskie władze w związku z organizacją w Polsce międzynarodowej konferencji na temat Bliskiego Wschodu. W rozmowie z Polskim Radiem Masud Edrisi Kermanszachi określił organizowane przez Stany Zjednoczone i Polskę spotkanie jako “nie do przyjęcia”.
Według pomysłu Amerykanów, głównym tematem spotkania z udziałem kilkudziesięciu państw ma być Iran, który jest przez Waszyngton traktowany jako źródło niestabilności na Bliskim Wschodzie. Iran nie został zaproszony do Warszawy, a irańskie władze skrytykowały zarówno Stany Zjednoczone jak i Polskę, za to, że ta zgodziła się zorganizować konferencję.
Irański ambasador w Warszawie mówił, że Iran i Polskę łączyły dotychczas bardzo dobre relacje. Podkreślił, że zgoda na organizację konferencji była błędem.
Jedocześnie Iran zaprzecza informacjom, jakoby miał przestać wydawać wizy dla Polaków. Rzecznik irańskiego MSZ oświadczył, że ambasada w Warszawie nadal wydaje dokumenty dla obywateli polskich.
Maciej Lang, wiceminister spraw zagranicznych powiedział, że organizowana wspólnie z USA międzynarodowa konferencja, poświęcona pokojowi i stabilności na Bliskim Wschodzie wzmocni strategiczne partnerstwo naszych państw. Odpowiadając na poselskie wątpliwości dotyczące relacji Polski i całej Unii z Iranem Maciej Lang powiedział, że lojalność wobec amerykańskiego sojusznika ma dla rządu charakter priorytetowy.
Wiosną ubiegłego roku relacje między Stanami Zjednoczonymi a Iranem gwałtownie się pogorszyły, po tym jak prezydent Donald Trump wycofał Waszyngton z międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Teheranem. Z kolei Unia Europejska utrzymuje, że Iran nie łamie zawartych porozumień i apeluje o podtrzymanie kontaktów z Teheranem, zwłaszcza w gospodarce. Wiadomo już, że szefowa unijnej dyplomacji nie weźmie udziału w organizowanej w Warszawie konferencji.
Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.