O POLITYCE ŚWIATOWEJ W DAVOS
NATO nie grozi rozpad - przekonywali politycy, którzy biorą udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Dyskusja na temat relacji Stanów Zjednoczonych z Europą pojawiła się na Forum po informacjach amerykańskich mediów, że prezydent Donald Trump miał rozważać wycofanie się Waszyngtonu z Sojuszu. W kwietniu NATO będzie świętować w Waszyngtonie 70-lecie powstania.
Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że NATO pokazało, że potrafi zmieniać się wraz ze zmieniającymi się warunkami bezpieczeństwa. Andrzej Duda podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos spotkał się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.
Dowodem zywotności sojuszu, zdaniem polskiego prezydenta, jest obecność natowskich wojsk na wschodniej flance NATO .
Światowe Forum Ekonomiczne w Davos to najbardziej prestiżowe na świecie spotkanie poświęcone globalnej gospodarce, polityce ale i nowym wyzwaniom i zjawiskom na świecie. Dyskusje dotycznyły także przyszłości UE w kontekście brexitu. W tegorocznej edycji forum wzieło udział ponad 3 tysiące osób.
WENEZUELA NA DRODZE DO WOJNY DOMOWEJ?
W Wenezueli trwa powazny kryzys poliotyczny. Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro ogłosił decyzję o zamknięciu ambasady i wszystkich konsulatów w USA. Decyzja jest wynikiem poparcia stanów zjednoczoncyh dla Juana Guaido, lidera opozycji i przewodniczącyego parlamentu, ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju oraz złożył przysięgę, że "przejmuje również odpowiedzialność krajowego organu wykonawczego".
Oświadczył równeiż, że rozważy amnestię dla dotychczasowego szefa państwa Nicolasa Maduro i jego sojuszników, jeśli pomogą przywrócić w kraju demokrację.
Śledzimy sytuację w Wenezueli, wspieramy tam proces pokojowy - powiedział w Davos Minister Spraw Zagranicznych Polski, Jacek Czaputowicz.
Dziennikarze zapytali szefa MSZ-tu o apel Donalda Trumpa, by światowi przywódcy uznali przewodniczącego parlamentu Wenezueli, Juana Guaido, jako prezydenta kraju. Jacek Czaputowicz nie chciał jednoznacznie odpowiedzieć, czy Polska na taki krok się zdecyduje.
Juan Guaido ogłosił się "tymczasowym prezydentem" w związku z kryzysem, który dotknął ten kraj. Jako pierwszy poparcia udzielił mu Donald Trump, po nim zrobiły to między innymi Kanada, Brazylia, Argentyna czy Peru. W odpowiedzi, urzędujący dotąd prezydent, Nicolas Maduro, zerwał stosunki dyplomatyczne ze Stanami Zjednoczonymi i nakazał amerykańskim dyplomatom opuścić kraj.
W wielu Wenezuelskich miastach organizowane są protesty przeciwko Nicolasowi Madurze. Na ulice wyszły tysiące ludzi. Według agencji AFP w ciągu ostatnich dwóch dni w protestach zginęło 13 osób.
Wenezuela zmaga się z ogromnym kryzysem gospodarczym - inflacja w kraju przekroczyła milion procent.
SKAZANIE JANUKOWYCZA Z KAMPANIĄ W TLE
Były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz został skazany na 13 lat więzienia za zdradę stanu. Taką decyzję podjął sąd Kijowie. Wyrok ogłoszono zaocznie, bowiem Wiktor Janukowycz ponad 4 lata temu zbiegł do Rosji.
Do zdrady stanu i pomocy w rosyjskiej agresji ze strony eksprezydenta, zdaniem sądu, doszło w marcu 2014 roku, kiedy to Wiktor Janukowycz zwrócił się do Rosji z prośbą o zbrojna interwencję - wyjaśniał sędzia Władysław Dewiatko. Sąd jednocześnie uchylił zarzuty prokuratury, zgodnie z którymi Wiktor Janukowycz dążył do zmiany granic Ukrainy.
Były prezydent przebywa na terenie Federacji Rosyjskiej, gdzie zbiegł w 2014 roku, po zwycięstwie wielomiesięcznych antyrządowych protestów - tak zwanej Rewolucji Godności. Ukraiński sąd proponował mu udział w procesie za pomocą wideokonfrerencji, jednak nie skorzystał on z tej możliwości.
Na ukrianie trwa kampania przedwyborcza. Obecnie na szczycie sadazy znajduje się Julia Tymoszenko, była premier. Po piętach drepcze jej urzędujący prezydent Petro Poroszenko. Wybory odbedą sie 31 marca.
Na magazyn "Mija Tydzień" zaprasza Katarzyna Semaan.