ZBLIŻENIE POLSKO-LITEWSKIE
Być może w tym roku zapadnie decyzje w sprawie pisowni polskich nazwisk na Litwie - przekonywała w Warszawie litewska prezydent, Dalia Grybauskaite. O sytuacji mniejszości polskiej na Litwie rozmawiała z prezydentem Andrzejem Dudą.
Od lat strona polska zabiega między innymi o to, by Polacy na Litwie mogli zapisywać swoje nazwiska po polsku, ale też by po polsku zapisane były niektóre nazwy ulic. Prezydent Dalia Grybauskaite ponownie przekonywała dziś, że trwają prace nad trzema projektami ustaw w tej sprawie.
Dalia Grybauskaite przypomniała, że Polacy na Litwie mają możliwość zdawania polskiego egzaminu państwowego. Przyznała równocześnie, że bardziej złożona jest kwestie zwrotu nieruchomości w Wilnie, bo tam - jak podkreślała - wolnych terenów do zwrotu nie ma.
Prezydent Andrzej Duda mówił tymczasem o "coraz większym zbliżeniu" między Polską a Litwą, co - jak dodał - stwarza grunt pod korzystne dla polskiej mniejszości zmiany prawne.
Na Litwie mieszka ponad 160 tysięcy Polaków - to niecałe 6 procent ludności tego kraju.
Dalia Grybauskaite spotkała się też z premierem Mateuszem Morawieckim. Później w Lublinie wspólnie z Andrzejem Dudą i prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką odwiedziła siedzibę polsko-litewsko-ukraińskiej brygady wojskowej.
Dla litewskiej prezydent to prawdopodobnie ostatnia oficjalna wizyta w Polsce - w tym roku kończy urzędowanie.
NAPIĘTE RELACJE POLSKO-IZRAELSKIE
Dziesiątki tysięcy Polaków pomagało Żydom. Nie możemy się poddać kłamstwom - przekonywał premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z izraelskim dziennikiem Haaretz.
Artykuł z wypowiedziami premiera ukazał się w angielskim i hebrajskim wydaniu Haaretz. Mateusz Morawiecki mówił o ostatnich napięciach na linii Polska-Izrael i wypowiedzi pełniącego obowiązki ministra spraw zagranicznych Izraela Katza, który przekonywał, że "wielu Polaków kolaborowało z nazistami".
Ostatni kryzys na linii Warszawa - Jerozolima zaczął się od wypowiedzi izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, cytowanej przez Jerusalem Post. Według dziennika premier podczas pobytu w Polsce powiedział, że "Polski naród współpracował z nazistami i nie znam nikogo, kto za takie stwierdzenie zostałby pozwany". Netanjahu przekonywał później, że cytat źle przytoczono, bo mówił o "Polakach", a nie o całym polskim narodzie.
Po tym incydencie, jak i po późniejszej wypowiedzi ministra Izraela Katza, Polska wycofała się z zaplanowanego szczytu grupy V4 w Jerozolimie. Izraelski minister spraw zagranicznych zapowiedział już, że za swoje słowa o Polakach nie zamierza przepraszać.
Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk zapowiedział w TVP Info, że Polska nie da się sprowokować izraelskiemu ministrowi.
Wiceminister Szynkowski vel Sęk mówił też o wywiadzie premiera dla izraelskiego dziennika "Haaretz", w którym Mateusz Morawiecki zwracał uwagę między innymi na to, że dziesiątki tysięcy Polaków pomagały Żydom w czasie II wojny światowej. Wiceszef dyplomacji mówił, że taka rozmowa to ważny element kampanii wizerunkowej Polski:
W sprawie konfliktu na linii Polska-Izrael głos zabrali też przedstawiciele Stanów Zjednoczonych. Według relacji ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza, szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo wyraził pełne zrozumienie dla negatywnego stanowiska Polski wobec nieprzyjaznych wypowiedzi strony izraelskiej. Wypowiedź ministra Katza skrytykowała też ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher.
AUSTRIA GŁOŚNO POPIERA NORD STREAM 2
Sebastian Kurz potwierdził pozytywny stosunek Austrii do projektu Gazociągu Północnego. Jego kwestia była jednym z tematów rozmowy kanclerza Austrii z prezydentem USA. Donald Trump po raz kolejny wyraził swój sprzeciw wobec inwestycji.
S.Kurz w wywiadzie dla państwowej terlewizji ORF podkreślił rolę, jaką rosyjski gaz pełni w austriackiej gospodarce: "Potrzebujemy gazu, którym będziemy się ogrzewać, gazu potrzebnego dla naszych zakłądów produkcyjnych. Nie widzę problemu, żeby kupować gaz ze Stanów Zjednoczonych, ale rosyjski jest tańszy. On [Trump} jako były biznesmen powinien to zrozumieć. To nic dziwnego, że mamy różne interesy."
Dwa dni temu szef austriackiego potentata paliwowego OMV, Reiner Seele, zarzucił rządom Polski i Ukrainy, że projektowi Nord Stream 2 sprzeciwiają się dlatego, że omija on ich kraje. Zapewnił jednak, że Austria nadal będzie kupowała gaz transportowany przez terytorium Ukrainy.
W srodeAmbasadorowie z unijnych krajów zatwierdzili ustalenia w sprawie znowelizowanej dyrektywy gazowej dotyczącej Nord Stream 2. Chodzi o kompromis wynegocjowany w ubiegłym tygodniu przez przedstawicieli Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich. Ta decyzja przybliża wejście w życie znowelizowanej dyrektywy, a czas odgrywa istotną rolę, bo chodzi o to, by zdążyć przed sfinalizowaniem budowy Nord Stream 2, co jest planowane na koniec roku. Ostatnie zdanie w tej sprawie ma Parlament Europejski.
Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.