EXPOSE SZEFA POLSKIEJ DYPLOMACJI
Szef MSZ Jacek Czaputowicz podał w Sejmie informację o priorytetach polskiej polityki zagranicznej w 2019 roku. Podkreślił, że Polska konsekwentnie wzmacnia strategiczne partnerstwo ze Stanami Zjednoczonymi. Nie godzi się natomiast na uzależnienie wypłaty środków z Unii Europejskiej od stanu praworządności. Minister dodał, że Polska opowiada się za zdecydowaną reakcją Unii wobec agresywnej polityki Rosji, między innymi wobec Ukrainy.
Małgorzata Gosiewska z klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości powiedziała, że dzięki działaniom rządu i dyplomacji Polska zajmuje coraz ważniejsze miejsce w Europie i na świecie. W trakcie sejmowej debaty po wystąpieniu ministra spraw zagranicznych posłanka podkreśliła, że sprzyjają one także pozytywnemu nastawieniu Polaków do integracji europejskiej.
Andrzej Halicki w imieniu klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska skrytykował wystąpienie Jacka Czaputowicza. Poseł PO uważa, że szef polskiej dyplomacji miał szansę i narzędzia do prowadzenia właściwej polityki zagranicznej, ale ich nie wykorzystał. Andrzej Halicki zarzucił ministrowi, że nie odniósł się w exposé do istotnych problemów Unii Europejskiej. Przedstawiciel klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska zawnioskował o odrzucenie informacji o priorytetach polskiej polityki zagranicznej.
Wystąpienie szefa dyplomacji odbywa się w Sejmie każdego roku.
20 LAT POLSKI W NATO
Głównym tematem rozmów w czasie obchodów rocznicy 20-lecia rozszerzenia NATO było zagrożenie ze strony Rosji. Dokładnie dwie dekady temu członkami Sojuszu stały się Polska, Czechy i Węgry. Prezydenci tych krajów oraz prezydent Słowacji, która dołączyła do NATO pięć lat później, zebrali się na zamku na Hradczanach w Pradze. Zarówno Andrzej Duda, jak i jego odpowiednicy podkreślali, że Rosja wciąż stwarza zagrożenie dla regionu.
Wejście Polski do NATO w 1999 roku było zwieńczeniem długiej drogi - tak mówił Robert Pszczel, pierwszy Polak, który wygrał konkurs na stanowisko w międzynarodowym sekretariacie kwatery głównej NATO i pracuje w nim do dziś. Był też pierwszym przedstawicielem w Sojuszu z krajów byłego Układu Warszawskiego. "Dla naszego bezpieczeństwa członkostwo w NATO to była decyzja kluczowa i przełomowa" - dodał.
NATO-wski dyplomata pytany o to przygotowania Polski do członkostwa w Sojuszu, odpowiedział, że wymagało to wysiłków zarówno politycznych, dyplomatycznych, jak i rzeczywistych działań.
Polska dziś świętuje 20-lecie członkostwa w NATO. 12 marca 1999 roku do Sojuszu Północnoatlantyckiego zostały przyjęte wraz z Polską także Czechy i Węgry. W Independence, w stanie Missouri, ministrowie spraw zagranicznych trzech państw, podpisali i przekazali akty przystąpienia do Paktu. Obecnie NATO liczy 29 sojuszników. Wiele wskazuje na to, że jeszcze w tym roku, 30. pełnoprawnym krajem członkowskim stanie się Macedonia Północna, jeśli proces ratyfikacyjny przebiegnie bez problemu.
ROZWÓD WIELKIEJ BRYTANII Z UNIĄ EUROPEJSKĄ POD ZNAKIEM ZAPYTANIA?
Po głosowaniu w Izbie Gmin w sprawie opóźnienia brexitu, lider brytyjskiej opozycji apeluje o lepszą umowę lub drugie referendum.
Jak powiedział Jeremy Corbyn, głosowania w tym tygodniu pokazują, że parlament jest przeciwny zarówno umowie forsowanej przez premier Theresie May, jak i opcji wyjścia z Unii Europejskiej bez porozumienia.
Ian Blackford, szef klubu Szkockiej Partii Narodowej, oskarżył lidera lewicy o hipokryzję. Większość posłów lewicy wstrzymała się od głosu podczas głosowania nad poprawką do uchwały, która nakładałaby na rząd polityczne zobowiązanie do rozpisania drugiego referendum. Partia Pracy tłumaczyła to "szeregiem względów taktycznych".
Ideę drugiego referendum będzie jeszcze można poddać pod głosowanie później.
Theresa May nie była obecna podczas głosowania ze względu na problemy z chorym gardłem.
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podkreśla, że Polska z wyprzedzeniem przygotowywała się na ewentualny twardy Brexit. Chodzi o możliwość wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez wynegocjowanej umowy.
Jadwiga Emilewicz powiedziała , że przygotowanie na twardy Brexit to między innymi zasługa wiceministra spraw zagranicznych Konrada Szymańskiego:
Minister przedsiębiorczości i technologii zapowiedziała, że 12 maja odbędą się w Londynie targi pracy adresowane do mieszkających w Wielkiej Brytanii Polaków. Udział w targach mają wziąć "najwięksi polscy pracodawcy".
Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.