Logo Polskiego Radia
Print

Bitwa Warszawska - przełomowy moment dla niepodległej Polski

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 15.08.2018 08:00
  • Wielcy Twórcy Niepodległej - Bitwa Warszawska jako wydarzenie kluczowe dla utrzymania niepodległości Polski [posłuchaj]
Bitwa określana jako "Cud nad Wisłą" uznawana jest za wydarzenie, które przesądziło o losach nie tylko Polski, ale całej Europy
Józef Piłsudski podczas Bitwy Warszawskiej. Foto: jpiłsudski.org(domena publiczna)Józef Piłsudski podczas Bitwy Warszawskiej. Foto: jpiłsudski.org(domena publiczna)

Bitwa Warszawska była decydującą bitwą wojny polsko-bolszewickiej. Rozegrała się między 13 a 25 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy zgodnie z planem operacyjnym, który na podstawie ogólnej koncepcji Józefa Piłsudskiego opracowali szef sztabu generalnego Tadeusz Rozwadowski, płk. Tadeusz Piskor i kpt. Bronisław Regulski.

Określana jest „Cudem nad Wisłą” i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości, a Europę uratowała przed bolszewizmem.

Józef Piłsudski, wspominając okoliczności tamtych wydarzeń w swojej książce "Rok 1921", o bitwie pisał w następujący sposób:

"Chcę powiedzieć, że ta wojna czy bijatyka omal nie wstrząsnęła losami całego cywilizowanego swiata, i że jej kryzysy były kryzysami miljonów i miljonów istot ludzkich, a dzieło zwycięstwa na czas, daj Boże, dłuższy stworzyło podstawy już dziejowe dla obu państw walczących. Niech więc będzie bijatyka, gdy metody i doktryny dla niej znaleźć nie podobna."

W audycji wzięli udział znakomici goście: doktor Jolanta Załęczny z Muzeum Niepodległości oraz profesor Janusz Odziemkowski z UKSW, wiceprezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.

Do wysłuchania audycji zapraszają Katarzyna Semaan i Przemysław Pawełek.

Teksty czyta Krzysztof Dumała.

Realizacja i oprawa muzyczna Magdalena Górecka-Balcer.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt