ONZ gani ONZ
PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska
03.08.2012 16:56
-
Dr Patrycja Grzybek o Radzie Bezpieczeństwa ONZ i Syrii.mp3
W kilku miastach Syrii trwają gwałtowne walki. Zgromadzenie Ogólne ONZ ma tymczasem przyjąć rezolucję potępiającą Radę Bezpieczeństwa za nieskuteczność jej działań w celu zakończenia konfliktu.
EPA/MAURIZIO GAMBARINI
Syryjska armia ostrzeliwuje pozycje powstańców w drugim co do wielkości mieście kraju, Aleppo. Walki trwają też w stolicy, Damaszku, i mieście Homs. Armia twierdzi, że kontroluje połowę Aleppo, ale nie potwierdzają tego inne źródła. Według przebywających w mieście obserwatorów ONZ, armia przygotowuje się do dużego natarcia. Według syryjskiej opozycji, wczoraj w całym kraju zginęło 170 osób.
Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ ma zmusić Radę Bezpieczeństwa do bardziej skutecznego działania. Rezolucje wymierzone w syryjskie władze były do tej pory wetowane w Radzie przez Rosję i Chiny, ale w Zgromadzeniu Ogólnym decyduje większość głosów. Projekt rezolucji, przygotowany przez Arabię Saudyjską, wyraża poparcie dla syryjskich powstańców i potępia rząd prezydenta Baszara al-Asada za użycie ciężkiej broni i rozmieszczanie wojska w osiedlach. Z projektu usunięto wezwanie prezydenta al-Asada do ustąpienia.
W najbliższych dniach do syryjskiego portu Tarsus mają dotrzeć trzy rosyjskie okręty. Każdy ma na pokładzie 120 żołnierzy piechoty morskiej i transportery opancerzone. Nie wiadomo, jaki jest cel ekspedycji.
Tymczasem Rada Bezpieczeństwa ONZ debatuje na temat zaostrzającego się konfliktu zbrojnego w Syrii. Francja, która objęła rotacyjne przewodnictwo w Radzie zapowiedziała, że zażąda zwołania jeszcze w tym tygodniu posiedzenia RB ONZ na szczeblu ministerialnym.
Jak mówi dr Patrycja Grzebyk z Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW niestety Paryż ma małe szanse na wywarcie presji na Chiny i Rosję by te zmieniły swoje stanowisko w sprawie reżimu Assada. Rozmawiała z nią Joanna Kędzierska.
IAR/kg