Logo Polskiego Radia
Print

Polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 15.07.2013 16:52
  • Rozmowa z europeistą doktorem Piotrem Wawrzykiem
Jednym z tematów jest bezrobocie wśród młodych mieszkańców Unii Europejskiej.
Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej w HiszpaniiPremier Donald Tusk podczas konferencji prasowej w Hiszpaniifot. PAP/EPA/Radek Pietruszka

Zmiana zasad udzielania pomocy młodym bezrobotnym. Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz wyjaśnia, że chodzi o unijny program, który ma wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku.
Minister uczestniczy w polsko-hiszpańskich konsultacjach międzyrządowych w Madrycie. Jednym z tematów jest właśnie bezrobocie wśród młodych mieszkańców Unii Europejskiej.
Minister Kosiniak-Kamysz mówi, że bezrobocie w Hiszpanii w grupie do 25. roku życia wynosi, według Eurostatu, 56 procent. U nas jest o połowę niższe. Dlatego minister proponuje podniesienie wieku osób objętych unijnymi programami pomocowymi z 25 do 30 lat. Jak wyjaśnia, przesunął się moment wejścia na rynek pracy, gdyż młodzi ludzie dłużej uczą się i studiują. Kosiniak-Kamysz dodał, że warto podnieść granicę wieku, aby objąć pomocą jak największą grupę ludzi, którym trudno znaleźć pracę.
Władysław Kosiniak-Kamysz ma podzielić się z hiszpańską minister pracy polskimi założeniami programu aktywizacyjnego dla młodych bezrobotnych. Dzisiaj na takie działania mamy 6 miesięcy, chcemy to skrócić do czterech. Zdaniem ministra, to tendencja ogólnoeuropejska. Program aktywizacyjny umożliwia też obniżenie kosztów pracy, co jest zapisane w reformie urzędów pracy. Program przewiduje między innymi odprowadzanie składek, dopłaty do wynagrodzeń i pobudzanie przedsiębiorczości, zarówno przez dotacje, jak i bardzo nisko oprocentowane pożyczki, wynoszące nawet 80 tysięcy złotych na 7 lat.
Konsultacje międzyrządowe zbiegły się z kryzysem politycznym w hiszpańskim rządzie. Dziennik "El Mundo" opublikowal wczoraj treść sms-ów, wymienianych z osadzonym w więzieniu byłym skarbnikiem rządzącej Hiszpanią Partii Ludowej, Luisem Barcenasem. Wynikaz nich, że premier Mariano Rajoy utrzymywał bliski kontakt ze skarbnikiem nawet po wybuchu skadalu. W styczniu w szwajcarskim banku na koncie Barcenasa znaleziono 46 milionów euro. Zaraz potem opublikowano dokumenty, z których wynikało, że Partia Ludowa była przez lata finansowana w nielegalny sposób. Premier wszystkiemu zaprzeczył i zapewnił, że od dawna nie utrzymuje kontaktu ze skarbnikiem. Treść opublikowanych sms-ów temu przeczy.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt