Logo Polskiego Radia
Print

Szokujące kulisy działań Waldemara Pawlaka

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 06.11.2017 12:02
„Sieci”: wstrząsające fakty ws. działań na niekorzyść państwa polskiego, których miał podjąć się Waldemar Pawlak
Foto: Valery Sauko/PRdZ

Układy z Moskwą, ogromne pieniądze, dążenia do podpisania niekorzystnych dla Polski porozumień, korupcja – to podejrzenia, w sprawie których prokuratura wszczyna śledztwo. Według prokuratury były wicepremier mógł przyjąć łapówkę za przychylność wobec Rosji przy negocjowaniu kontraktu gazowego z 2010 r. — czytamy w najnowszym tygodniku „Sieci”.

Marek Pyza i Marcin Wikło w artykule „Człowiek Moskwy w Warszawie” kontynuują wątek dotyczący Waldemara Pawlaka, który działać miał na niekorzyść Polski w trakcie negocjacji w sprawie umowy gazowej. Ale… nie tylko w tej sprawie.

Według prokuratury były wicepremier mógł przyjąć łapówkę za przychylność wobec Rosji przy negocjowaniu kontraktu gazowego z 2010 r. Wszczęte śledztwo to efekt publikacji tygodnika „Sieci”. Ujawniamy kolejne dokumenty, które pokazują, że w tamtym czasie Waldemar Pawlak brał udział w jeszcze jednej zagrażającej polskiemu bezpieczeństwu grze. Znów po stronie Rosji — piszą autorzy.

Czy afera elektroenergetyczna będzie stanowić kolejny wątek w tym śledztwie? Tropy opisane przez Pyzę i Wikłę nie są, delikatnie mówiąc, korzystne dla Waldemara Pawlaka. Kulisy dziwnych negocjacji prowadzonych przez Pawlaka - na łamach tygodnika.

Podpisana 29 października 2010 r. umowa gazowa nie jest dla Polski korzystna, nie ma co do tego wątpliwości. Rzeczywiście projekt nie został wydłużony, choć znacznie zwiększono ilość kupowanego gazu. Rząd oraz PGNiG odpuściły też Gazpromowi gigantyczny dług i zrezygnowały z wielomilionowych zysków za tranzyt gazu na Zachód – tygodnik pisał o tym w sierpniu.

Należy jednak zaznaczyć, że mogło być jeszcze gorzej, gdyby Waldemar Pawlak przeforsował wszystkie swoje „warianty i scenariusze”. W dużej mierze uniemożliwił mu to prezydent Lech Kaczyński, który wraz z powołanym w swej kancelarii zespołem alarmował przed pogłębieniem gazowego uzależnienia od Rosji. Były wicepremier chciał przedłużenia kontraktu jamalskiego aż do 2037 r. Trudno w to uwierzyć, ale dbał o interes rosyjski w tej kwestii lepiej niż sami Rosjanie. „Odnosząc się do propozycji W. Pawlaka na temat przedłużenia kontraktu do 2037 r., zarówno A. Sheykin i S. Szmatko wyrazili wątpliwości co do potrzeby konstrukcji takich zapisów” – to szokujący cytat z oficjalnego „Sprawozdania ze spotkania w rosyjskim Ministerstwie Energetyki w dniu 07.10.2009”. W dalszej części artykułu czytamy, że Pawlak przekonał Rosjan swoją „jednoznaczną postawą”.

Źródło: wpolityce.pl/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt