Logo Polskiego Radia
Print

Sekretarz stanu USA z wizytą w Polsce

IAR
Dariusz Adamski 27.01.2018 17:31
  • Amerykańskie agencje o wizycie Rexa Tillersona w Polsce. O szczegółach - Marek Wałkuski (IAR)
  • Bezpieczeństwo, współpraca wojskowa i energetyczna to główne tematy rozmów szefa amerykańskiej dyplomacji w Warszawie. O szczegółach - Sylwia Białek (IAR)
Zakończyła się dwudniowa wizyta amerykańskiego sekretarza stanu Rexa Tillersona w Polsce
Od lewej: ambasador USA w Polsce Paul W. Jones, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Dariusz Stola, sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Rex Tillerson oraz przewodniczący Rady Muzeum Historii Żydów Polskich Marian Turski przy pomniku Bohaterów Getta w Warszawie, podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach HolokaustuOd lewej: ambasador USA w Polsce Paul W. Jones, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Dariusz Stola, sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Rex Tillerson oraz przewodniczący Rady Muzeum Historii Żydów Polskich Marian Turski przy pomniku Bohaterów Getta w Warszawie, podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach HolokaustuPAP/Rafał Guz

Polityk spotkał się, między innymi, z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim, ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem i prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim w towarzystwie innych polityków PiS.

Jarosław Kaczyński powiedział po trwającym około 50 minut spotkaniu, że dotyczyło ono prawie wszystkich ważnych spraw polsko-amerykańskich. Prezes PiS powiedział, że w trakcie rozmowy poruszono takie tematy jak: współpraca militarna, bezpieczeństwo w naszej części Europy, możliwości współpracy gospodarczej i zakup uzbrojenia. Jarosław Kaczyński powiedział również, że miał okazję złożyć na ręce Rexa Tillersona podziękowania "za obecne nastawienie" amerykańskiej administracji do Polski.

Polska sojusznikiem USA

Na wspólnej konferencji z Mateuszem Morawieckim amerykański sekretarz stanu powiedział, że Polska jest wspaniałym, demokratycznym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych. Rex Tillerson podziękował za rozmowy polskiemu premierowi, ministrowi spraw zagranicznych Jackowi Czaputowiczowi i prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Podkreślił, że dzisiejsze spotkania były szczere, konkretne i bezpośrednie.

Rex Tillerson powiedział, że najważniejszym tematem jest bezpieczeństwo. Dodał, że Polska jest silnym sojusznikiem, który wspiera Stany Zjednoczone we wszystkich działaniach, także dotyczących problemu Północnej Korei. Sekretarz stanu podkreślił, że oba kraje współpracują w NATO, aby wzmacniać inicjatywy odstraszania i obrony Europy. - Dziękujemy Polsce za to, że spełnia wymóg przeznaczania dwóch procent PKB na obronę i za inwestycje w ramach infrastruktury NATO - powiedział szef amerykańskiej dyplomacji.

Dezinformacja i cybernetyczne zagrożenia

Sekretarz stanu powiedział, że rozmawiano także o dezinformacji i zagrożeniach w obszarze cybernetyki, a także o tym, jak wspierać Ukrainę w odzyskaniu pełnej niepodległości i niezależności. Rex Tillerson oświadczył, że Stany Zjednoczone i Polska są przeciwko budowie gazociągu Nordstream II, gdyż podważa ona stabilność i bezpieczeństwo energetyczne Europy. Dodał, że Stany Zjednoczone są za dywersyfikacją źródeł energii dla Polski i zapowiedział, że amerykańskie firmy będą się przyczyniać do rozwoju polskiej energetyki.

Szef amerykańskiej dyplomacji powiedział, że Stany Zjednoczone są dumne z roli, jaką odegrały przy odbudowie wolnej Polski. Przypomniał, że był to pierwszy kraj, który uznał jej niepodległość. Rex Tillerson dodał, że dziś przypada 73-cia rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau i Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holocauście. - Jestem zaszczycony, że mogę w tym dniu być w Warszawie i obchodzić to święto - powiedział sekretarz stanu.

Wizyta Tillersona "potwierdzeniemi ścisłej więzi"

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział po spotkaniu z Rexem Tillersonem, że wizyta amerykańskiego sekretarza stanu w Polsce jest potwierdzeniem ścisłej więzi między oboma państwami. Szef MSZ podkreślił, że wizyta Rexa Tillersona jest też wyrazem zainteresowania Stanów Zjednoczonych Europą Środkową i inicjatywą Trójmorza. Podkreślił, że Polska i Stany Zjednoczone podzielają te same wartości, w tym rządy prawa i wolność gospodarczą.

Minister Jacek Czaputowicz poinformował, że rozmawiano również o sprawach bezpieczeństwa. Podkreślił, że obecność w Polsce amerykańskich żołnierzy zwiększa poczucie bezpieczeństwa Polaków. Innym tematem rozmów była sprawa bezpieczeństwa energetycznego. Przyczyni się do niego sprzedaż Polsce amerykańskiego gazu skroplonego LPG.

Minister spraw zagranicznych dodał, że Polska skrytykowała projekt budowy gazociągu Nordstream II, gdyż służy on wywieraniu nacisku politycznego na kraje Europy Środkowej. - Polska zwróci się do Stanów Zjednoczonych o wsparcie jej polityki w tej sprawie - powiedział minister Jacek Czaputowicz.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt