Było to trzecie dwustronne spotkanie Morawiecki-Merkel w tym roku. Odbyło się ono przy okazji odbywającego się w Berlinie IX Petersberskiego Dialogu Klimatycznego - corocznej konferencji na szczeblu ministerialnym, która służy jako impuls przed corocznymi szczytami klimatycznymi ONZ. Gospodarzem tegorocznego szczytu klimatycznego, który odbędzie się w grudniu będą Katowice.
Dorocznymi szczytami klimatycznymi ONZ. Gospodarzem tegorocznego szczytu klimatycznego, który odbędzie się w grudniu będą Katowice.
- Polska dąży do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju w dziedzinie gospodarczej, ale i społecznej i klimatycznej; naszym celem jest "złoty środek" - by troska o środowisko nie hamowała naszego rozwoju gospodarczego i społecznego - mówił szef polskiego rządu w Berlinie podczas swojego wystąpienia.
Przywódcy Polski i Niemiec mieli podczas swojej rozmowy poruszyć aktualne kwestie dwustronne oraz międzynarodowe - m.in. sprawę wieloletniego budżetu UE i gazociągu Nord Stream II - tak zapowiadali polscy urzędnicy.
Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin mówił jeszcze przed spotkaniem Morawiecki-Merkel, że będzie to "rutynowe spotkanie" i kolejna okazja, by przedstawić polski punkt widzenia na główne problemy w Unii Europejskiej, w tym na politykę migracyjną i budżet europejski.
Natomiast wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, który towarzyszy premierowi podczas wizyty w Berlinie, wśród spodziewanych tematów rozmowy szefów rządów wymienił kwestię "wznowienia polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych i obrad tzw. okrągłego stołu polsko-niemieckiego", do czego - jak zaznaczył - strona polska zachęca niemiecką od dłuższego czasu.
"Wiele do zrobienia"
Formaty te mogłyby - według Szynkowskiego vel Sęka - posłużyć m.in. dialogowi na temat sytuacji Polaków w Niemczech, w której to kwestii - jak podkreślił - jest "wiele cały czas do zrobienia".
- Jesteśmy też gotowi do rozmów o kontrowersyjnej propozycji Wieloletnich Ram Finansowych, przedstawionej przez Komisję Europejską, o wyzwaniach związanych z relacjami transatlantyckimi, o przyszłości UE - wyliczył wiceszef MSZ. Dodał, że Polska podtrzymuje "zdecydowany sprzeciw" w sprawie budowy gazociągu Nord Stream 2."Oczekujemy partnerskiego dialogu - szczerego, a więc bez tematów tabu - zaznaczył Szynkowski vel Sęk.
Spotkanie w marcu
Ostatnie spotkanie premiera Morawieckiego z kanclerz Merkel miało miejsce na początku marca, kiedy z wizytą w Warszawie przebywała szefowa niemieckiego rządu. Była to druga - po Francji - wizyta zagraniczna Merkel od jej wybrania przez Bundestag na czwartą kadencję na stanowisko kanclerza Niemiec.
Na wspólnej konferencji prasowej premier Morawiecki podkreślił wówczas, że współpraca Polski i Niemiec jest niezbędna do zapewnienia dobrej współpracy w Europie. Z kolei kanclerz Niemiec zaznaczyła, że rząd niemiecki chce pielęgnować dobre stosunki sąsiedzkie, a jako pozytywny element wzajemnych relacji wskazała stosunki gospodarcze.
Szefowie obu rządów spotkali się również w Berlinie w lutym bieżącego roku.
Z dr Kazimierzem Wóycickim z Uniwersytetu Warszawskiego rozmawiał Przemysław Pawełek.
PAP/dad