Odpowiedź Polski do KE ws. ustawy o Sądzie Najwyższym
PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan
15.09.2018 15:05
-
Jarosław Sellin z Prawa i Sprawiedliwości w radiowej Trójce wyrażał nadzieję, że Komisja przyjmie wyjaśnienia [posłuchaj]
-
Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej wyraził opinię, że to spór o wartości fundamentalne [posłuchaj]
W odpowiedzi napisano, że organizacja wymiaru sprawiedliwości jest kompetencją państw członkowskich
Foto: Darwinek/CC BY-SA 3.0/via Wikimedia Commons
Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że Polska przekazała Komisji Europejskiej odpowiedź na jej opinię dotyczącą niektórych przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym. W odpowiedzi napisano, że zgodnie z traktatami Unii Europejskiej, organizacja wymiaru sprawiedliwości jest kompetencją wyłącznie państw członkowskich. Z tego względu określenie wieku przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku nie może być uznane za naruszenie przez Polskę ogólnych przepisów prawa UE, na które powołała się Komisja.
Polska wskazała również, że obniżenie wieku przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku nie ogranicza w sposób systemowy możliwości orzekania w sposób niezawisły, nie wpływa też na sytuację prawną jednostek i ich prawa do sprawiedliwego procesu.
Według komunikatu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polska odniosła się w sposób kompleksowy do wątpliwości podniesionych przez Komisję co do zgodności ustawy o Sądzie Najwyższym z prawem UE, wskazując na ich bezzasadność. MSZ dodaje, że w przypadku dalszych wątpliwości Komisji może ona kierować skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE, który ostatecznie rozstrzygnie sprawę.
IAR/ks