Logo Polskiego Radia
Print

Jak duża może być stała baza USA w Polsce?

IAR / PAP
Dariusz Adamski 01.10.2018 10:22
  • Wiceszef MON: jest kilka propozycji lokalizacji wojsk USA w Polsce (Sygnały dnia/Jedynka)
Myślimy o tysiącach żołnierzy, nie setkach - powiedział wiceszef MON Tomasz Szatkowski, pytany o "Fort Trump"
Amerykański żołnierz podczas prowadzenia ognia z karabinu M4Amerykański żołnierz podczas prowadzenia ognia z karabinu M4Pixabay/WikiImages/CC0 License

We wrześniu prezydent Duda rozmawiał w Białym Domu z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Jednym z głównym tematów była sprawa rozlokowania w Polsce stałych amerykańskich baz wojskowych. Trump powiedział: "stałe bazy w Polsce to jest coś, o czym będziemy z pewnością rozmawiali; rozważamy coś takiego". Prezydenci podpisali też deklarację, która m.in. mówi, że Polska i USA zobowiązują się do rozważenia wariantów wzmocnienia militarnej roli USA w Polsce.

Prezydent Duda podczas spotkania w Białym Domu w Waszyngtonie z prezydentem Trumpem wyraził też nadzieję na wspólne zbudowanie w Polsce bazy, która nazywałaby się "Fort Trump". Jak ocenił, jej utworzenie kosztowałoby około 2 miliardów dolarów. - Myślę, że to mogłoby być coś przydatnego dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa naszych krajów - powiedział.

Sprawa jest poważna

Pytany o tę kwestię w radiowej Jedynce, wiceminister obrony Tomasz Szatkowski podkreślił, że w kwestii tzw. "Fort Trump" Polska jest już na etapie oficjalnych rozmów z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych. - Myślimy o tysiącach żołnierzy, a nie, powiedzmy, o setkach - tak bym powiedział - dodał, dopytywany o wielkość takiej bazy.

Odnosząc się do kwestii uczestnictwa Polski w kosztach takiego przedsięwzięcia, Szatkowski podkreślił, że w większości krajów strona goszcząca finansuje "w jakiejś istotnej części infrastrukturę oraz koszty stacjonowania wojsk". Jak mówił, chodzi o koszary, magazyny, przestrzenie serwisowe czy poligonowe.

Szatkowski wyraził nadzieję, że do czasu pojawienia się raportu amerykańskiego Kongresu w tej sprawie będzie już wypracowane stanowisko między amerykańskim Departamentem Obrony a MON.

Wiosna - kluczowa

- Wiosna będzie rzeczywiście kluczowa, ale ciężar spraw w tym momencie leży właśnie na rozmowach roboczych. Ich efektem, jakimś odzwierciedleniem będzie również ten raport Kongresu, a tak naprawdę wszystko będzie widać w budżecie na 2020 rok - to jest ten budżet, który będzie procedowany w pierwszej połowie przyszłego roku - powiedział wiceszef MON.

Amerykański Kongres zobowiązał szefa resortu obrony do przedstawienia, nie później niż do 1 marca 2019 r., raportu oceniającego "wykonalność i zasadność stałego stacjonowania w Rzeczypospolitej Polskiej sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych".

Brak decyzji Waszyngtonu

Sekretarz obrony USA James Mattis powiedział niedawno, że Stany Zjednoczone nie podjęły jeszcze żadnych decyzji dotyczących stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce; sprawa jest na wczesnym etapie rozpatrywania. - Obecnie oceniamy, jaka jest konkretnie propozycja Polski, jaki jest potencjał tego, co nam proponują - powiedział Mattis.

Z kolei szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział, że na przełomie października i listopada złoży wizytę w USA. - To będą kolejne rozmowy. By osiągnąć nasz cel, koniecznych jest wiele działań i ustaleń w Białym Domu (stąd rola prezydentów USA i RP), Kongresie, który odgrywa ważną rolę w procesie decyzyjnym i Pentagonie, który jest zobowiązany do przedstawienia swojego raportu - podkreślił szef MON.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt