Polska czeka na ostateczne orzeczenie TSUE
PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan
17.11.2018 15:58
-
Szef MSZ: Polska czeka na ostateczne orzeczenie TSUE [posłuchaj]
Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział, że w tej sprawie pośpiech nie jest wskazany
Jacek Czaputowicz Foto: PAP/Radek Pietruszka
Polska czeka na ostateczne orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej; wtedy ewentualnie powinny zostać podjęte główne działania w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym - mówi szef MSZ Jacek Czaputowicz. Wczoraj podczas wysłuchania przed Trybunałem Komisja Europejska przekonywała, że konieczne jest zastosowanie środka tymczasowego i zawieszenie polskich ustaw o sądach, władze w Warszawie czekają natomiast na finalne postanowienie.
Minister Czaputowicz powiedział dziennikarzom w Warszawie, że w tej sprawie pośpiech nie jest wskazany. Jego zdaniem, należy poczekać z ewentualnym wprowadzeniem zmian do ostatecznego orzeczenia. Szef MSZ zapewnił, że Polska "będzie starała się zrealizować" oczekiwania TSUE, ale dodał, że - jeśli będzie to konieczne - trzeba będzie je wprowadzić w taki sposób, aby nie zaburzyć "funkcjonowania systemu sprawiedliwości w Polsce".
Miesiąc temu unijny Trybunał zawiesił działanie ustawy w Polsce do czasu wydania orzeczenia w Luksemburgu. W efekcie, do pracy w Sądzie Najwyższym wrócili sędziowie, którzy wcześniej, na mocy ustawy, przeszli na emeryturę. Polska uznała jednak, że takie działanie jest niezgodne z prawem.
Według informacji korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej, orzeczenie unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie zawieszenia ustawy o Sądzie Najwyższym spodziewane jest przed przerwą świąteczną.
Wyrok dotyczący środków tymczasowych nie przesądzi o orzeczeniu w sprawie meritum, czyli skargi Komisji na Polskę do Trybunału. Bruksela argumentuje w niej, że ustawa o Sądzie Najwyższym, odsyłająca część sędziów na emeryturę, narusza unijne prawo.
IAR/ks