Logo Polskiego Radia
Print

Frans Timmermans ponownie krytykuje Polskę

IAR / PAP
Dariusz Adamski 11.12.2018 17:03
  • Frans Timmermans i KonradSzymański na wysłuchaniu Polski na Radzie UE - materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmerans ponowił krytykę reformy sądownictwa w Polsce
PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański uważa, że nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym powinna zmienić ocenę sytuacji. W Brukseli, za zamkniętymi drzwiami trwa wysłuchanie Polski na unijnej naradzie ministerialnej dotyczącej zmian w wymiarze sprawiedliwości.

Z nieoficjalnych informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że Komisja przygotowała dziś szczegółową listę zarzutów dotyczących zmian w wymiarze sprawiedliwości. Natomiast Polska uważa, że procedura związana z artykułem 7 unijnego traktatu powinna zmierzać ku końcowi.

Jednym z tematów dzisiejszego wysłuchanie jest nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym. Według Polski, nie ma już podstaw prawnych do utrzymywania skargi w unijnym Trybunale Sprawiedliwości na ustawę i że sprawa powinna być zakończona. - Chcielibyśmy, żeby ta sprawa nie stała przedmiotem brukselskiej kampanii wyborczej. To by tej sprawie szkodziło, szkodziłoby wzajemnemu zaufaniu, a to w tej sprawie jest niezwykle ważne - mówił we wtorek przed wysłuchaniem wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. W ramach kampanii przed majowymi wyborami do europarlamentu, Frans Timmermans jest kandydatem europejskich socjalistów do objęcia stanowiska przewodniczącego Komisji Europejskiej w nowej kadencji. Obecny wiceszef Komisji, pytany o skargę odpowiedział, że nie zamierza jej wycofywać. Nie będzie też kończyć procedury związanej z artykułem 7 unijnego traktatu. - Jest wiele spraw w ramach artykułu 7, które nie zostały jeszcze rozwiązane - mówił we wtorek rano wiceszef Komisji. Przygotowana analiza na to wysłuchanie zawiera listę zarzutów - Komisja krytykuje między innymi KRS, odwołanie prezesów i wiceprezesów sądów powszechnych, zbyt duży zakres skargi nadzwyczajnej i wyraża obawy co do bezstronności Trybunału Konstytucyjnego.

PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt