Logo Polskiego Radia
Print

Więcej pieniędzy w Brukseli na walkę z rosyjską propagandą

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 27.12.2018 15:45
  • Więcej ludzi i pieniędzy w Brukseli na walkę z rosyjską propagandą. Relacja Beaty Płomeckiej [posłuchaj]
Komisja Europejska przyznała, że dezinformacja ze strony Rosji stwarza największe zagrożenie dla Unii
Komisja Europejska/materiały prasowe

Od początku przyszłego roku będzie więcej ludzi i pieniędzy w Brukseli na walkę z rosyjską propagandą. Tak zapowiada Komisja Europejska, która niedawno w swoim planie działań przyznała, że dezinformacja ze strony Rosji stwarza największe zagrożenie dla Unii.

Z apelem o skuteczniejsze działanie pisała do Brukseli kilka tygodni temu grupa sześćdziesięciu ekspertów z dwudziestu krajów, zajmujących się sprawami bezpieczeństwa.

Na początku grudnia w Brukseli został opublikowany raport na temat zagrożeń i plan działań jak Wspólnota powinna się na nie przygotować i z nimi walczyć. Dokument przygotowali eksperci z unijnego korpusu dyplomatycznego i Komisji Europejskiej. W 12-stronicowym dokumencie Rosja jest wymieniona kilka razy, a rosyjska propaganda nazwana największym zagrożeniem dla Wspólnoty.

W unijnym raporcie rosyjska strategia dezinformacji została określona jako systemowa i dobrze przygotowana. Eksperci podkreślili, że jeśli chodzi o poziom skoordynowania, ukierunkowania i strategiczne znaczenie, rosyjska dezinformacja jest częścią większego hybrydowego zagrożenia. Napisali też, że od momentu powstania w 2015 roku, specjalna unijna grupa do spraw walki z rosyjską propagandą wykryła 4,5 tysiąca przykładów dezinformacji ze strony Rosji. Tę kilkunastoosobową grupę - jak napisali eksperci - trzeba powiększyć i przekazać więcej pieniędzy na jej funkcjonowanie. Zasugerowali także mobilizację internetowych platform społecznościowych jak Twitter, Facebook, czy Google. Teraz Komisja Europejska zgodziła się z tą oceną, przeznaczając więcej ludzi i środków na walkę z rosyjską propagandą.

W raporcie była także mowa o planowanym stworzeniu systemu wczesnego ostrzegania przed kampaniami dezinformacyjnymi, co będzie wymagało ściślejszej współpracy między unijnymi krajami.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt