Baltic Pipe z dodatkowym finansowaniem. Jest umowa
IAR
Dariusz Adamski
15.04.2019 13:15
-
Bruksela - podpisana umowa na dofinansowanie Baltic Pipe. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
W Brukseli podpisano umowę na dofinansowanie z unijnego budżetu jego budowy
PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rurociąg Baltic Pipe przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego dla całej Europy. Podpisy złożyli prezes GAZ-SYSTEMU Tomasz Stępień i dyrektor unijnej Agencji Wykonawczej do Spraw Innowacji i Sieci (INEA) Dirk Beckers. W uroczystości uczestniczyli premier Mateusz Morawiecki i komisarze - do spraw unii energetycznej Marosz Szefczovicz oraz energii i klimatu Miguel Arias Canete.
Mateusz Morawiecki podziękował za profesjonalną współpracę Danii i Norwegii przy tak ważnym i strategicznie istotnym projekcie, jakim jest Baltic Pipe.
Premier podkreślił, że do 2022 roku inwestycja będzie funkcjonowała. - Mam nadzieję, że rezultat ostateczny będzie bardzo dobry dla całej Unii Europejskiej, szczególnie dla regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Baltic Pipe jest odpowiedzią na pojawiające się wątpliwości związane z bezpieczeństwem energetycznym naszego regionu - mówił Mateusz Morawiecki.
215 milionów euro zostanie przekazanych na budowę połączenia gazowego między Danią i Polską. O przyznaniu tych pieniędzy z unijnego programu Łącząc Europę Komisja informowała w styczniu, a podpisana dziś umowa umożliwi przekazanie funduszy. Baltic Pipe to strategiczny projekt, który umożliwi przesył błękitnego paliwa ze złóż w Norwegii do Danii i Polski, a także do odbiorców w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i państwach bałtyckich. Komisja ogłaszając decyzję o dofinansowaniu podkreśliła, że nowe, dwukierunkowe morskie połączenie gazowe między Polską i Danią będzie kluczowe dla bezpieczeństwa dostaw i integracji rynku energetycznego w tym regionie.
IAR/dad