Logo Polskiego Radia
Print

Koalicja vs. reforma emerytalna

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 22.03.2012 14:26
  • Co dalej z koalicją PO i PSL - prof. Henryk Domański.mp3
Wczoraj wicepremier Waldemar Pawlak poinformował premiera Donalda Tuska, że nie jest gotowy do poparcia rządowego projektu reformy emerytalnej.
Waldemar PawlakWaldemar Pawlakfot. Komitet Wyborczy Waldemara Pawlaka 2010 / Wikimedia Commons / CC-BY-3.0

Polskie Stronnictwo Ludowe jest gotowe do dalszych rozmów z koalicjantem w sprawie przyszłości ustawy emerytalnej. Wicepremier Waldemar Pawlak podkreślił na konferencji prasowej, że PSL z dobrą wolą przyjmuje fakt, iż Platforma Obywatelska wyraziła gotowość do szukania w Sejmie poparcia dla rządowego projektu reformy emerytalnej.

Minister gospodarki dodał, że w koalicji padają deklaracje budujące przestrzeń do debaty dla znalezienia dobrych rozwiązań w sprawie reformy systemu. Podczas konferencji prasowej minister gospodarki zaznaczył, że dobrą okazją do rozmowy o przyszłości systemu emerytalnego jest jutrzejszy kongres demograficzny u prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jak zaznaczył, jest to ważna kwestia w aspekcie zmian demograficznych, o których będzie jutro mowa.

Wcześniej, po posiedzeniu zarządu PO szef parlamentarnego klubu tej partii Rafał Grupiński mówił, że Platforma Obywatelska będzie przekonywać PSL do poparcia rządowego projektu reformy emerytalnej. "Jesteśmy zdeterminowani, żeby tę reformę przeprowadzić" - podkreślił, dodając, że PO jest w tej sprawie otwarte na "odpowiedni kompromis".

Grupiński poinformował też, że zarząd krajowy partii upoważnił szefa PO - premiera Donalda Tuska - do rozmów z innymi klubami parlamentarnymi w sprawie zbudowania większości w Sejmie dla przeprowadzenia reformy.

Wczoraj w trybue natychmiastowym zebrał się zarząd PSL. Rzecznik PSL Krzysztof Kosiński powiedział , że ludowcy na spotkaniu koalicji złożyli premierowi swoje propozycje, ale Donald Tusk wszystkie odrzucił. Pierwsza propozycja dotyczy podwyższenia wieku emerytalnego o 2 lata dla kobiet i dla mężczyzn do 2020 roku, druga - emerytur częściowych i dopłat do kapitału emerytalnego dla matek.

Donald Tusk chce stopniowego podnoszenia wieku emerytalnego. Docelowo miałby on wynosić 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Politycy PO i PSL zaczęli spekulować o możliwym rozpadzie koalicji rządzącej.

O komentarz prof Henryka Domańskiego dyrektora Instytutu Filozofii i Socjologii PAN poprosiła Joanna Kędzierska.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt