Logo Polskiego Radia
Print

Przełom w śledztwie?

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 25.04.2012 15:49
Dwie osoby usłyszały zarzut zabójstwa byłego Komendanta Głównego Policji Marka Papały.
Policjanci prowadzą do sekcji aresztowań łódzkiego sądu, Igora Ł. ps. "Patyk" Policjanci prowadzą do sekcji aresztowań łódzkiego sądu, Igora Ł. ps. "Patyk" fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Dwie osoby usłyszały zarzut zabójstwa byłego Komendanta Głównego Policji Marka Papały. W sumie podejrzanych o udział w sprawie jest pięć osób. Jedna z nich przebywała już w więzieniu, cztery zostały zatrzymane przez policję w poniedziałek. Jedna z zatrzymanych osób współpracuje z policją i ma status świadka koronnego.
Według najnowszej wersji śledztwa łódzkiej prokuratury okręgowej, nadinspektor Marek Papała został zastrzelony przez złodzieja samochodów Igora Ł., pseudonim "Patyk". Do zdarzenia doszło podczas próby kradzieży samochodu Papały. Według prokuratury dwóch z podejrzanych napadło na generała i podczas tego zdarzenia Komendant Główny Policji został śmiertelnie postrzelony. Papała jeździł wówczas Daewoo Espero. Według śledczych grupa "Patyka" zajmowała się kradzieżami samochodów, nie tylko luksusowych.
Główny podejrzany był dotąd ważnym świadkiem w sprawie. Utrzymywał, że w chwili zabójstwa Papały znajdował się w pobliżu miejsca zabójstwa, ponieważ miał zamiar ukraść jeden z samochodów stojących na parkingu. To w zeznaniach "Patyka" pojawił się między innymi wątek udziału w zabójstwie Ryszarda B., jednego z przywódców grupy przestępczej z Pruszkowa.
Łódzka prokuratura prowadzi śledztwo od 14 miesięcy. Przełom pojawił się w sierpniu ubiegłego roku, gdy jeden z gangsterów zgodził się na współpracę z policją. Według śledczych, w chwili zabójstwa Papały główni podejrzani mieli około 20 lat.
Generał Marek Papała, były komendant główny policji, został zastrzelony w Warszawie 25 czerwca 1998 roku w samochodzie przed blokiem, w którym mieszkał.
W toku śledztwa rozpatrywano 11 wersji jego zabójstwa. Przesłuchano około 400 świadków, kilkudziesięciu z nich wielokrotnie. Czynności śledcze podejmowały UOP, ABW i prokuratura m.in. w USA, Szwecji, Austrii i w Niemczech.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt