Logo Polskiego Radia
Print

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 15.08.2013 10:04
Dziś najstarsze i najważniejsze święto Matki Bożej w roku liturgicznym.
Charles Mellin

Jest to najstarsze i najważniejsze święto Matki Bożej w roku liturgicznym. 15 sierpnia przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nazywana popularnie świętem Matki Boskiej Zielnej. Obchodzi ją Kościół katolicki na Zachodzie i chrześcijaństwo wschodnie, które nazywa tę uroczystość "Zaśnięcie Matki Bożej".
Tego dnia w kościołach święci się zioła, a także kłosy zbóż i owoce. Tradycja ta sięga w Polsce 10. wieku, kiedy wraz z dotarciem do naszego kraju chrześcijaństwa rozpoczęły się obchody święta wniebowzięcia. Plony i kwiaty przynoszone w tym dniu przed ołtarze są symbolem dojrzałości duchowej Najświętszej Dziewicy.
Na uroczystość 15 sierpnia do sanktuariów maryjnych przybywają liczne pielgrzymki. Na Jasnej Górze zbierają się tysiące pątników z całego kraju, a w Kalwarii Zebrzydowskiej odbywają się inscenizacje Zaśnięcia Marii oraz jej Wniebowzięcia.
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wywodzi się z nauki Kościoła, głoszącej, że Maryja nie skażona grzechem pierworodnym, nie umarła, lecz została z duszą i ciałem wzięta do nieba przez Chrystusa. Dogmat ten został ogłoszony w uroczystość Wszystkich Świętych, 1 listopada 1950 roku, przez papieża Piusa XII. Tym samym przekonanie powszechnie wyznawane w Kościele katolickim, papież potwierdził i usankcjonował najwyższym autorytetem.

Najwcześniej, bo już w 5. wieku, święto Wniebowzięcia obchodzono w Jerozolimie, a od 7. wieku - w Rzymie. Za panowania Karola Wielkiego rozpowszechniło się w całym świecie katolickim. Do Polski dotarło wraz z chrześcijaństwem w 10. stuleciu.
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znana jest w Kościołach Wschodnich po nazwą Zaśnięcie lub Odpocznienie, na Zachodzie - jako Przejście lub Wniebowzięcie. Nie pojawia się nigdy śmierć Maryi. Czas zaśnięcia Matki Bożej nie jest znany. Prawdopodobnie nastąpiło to około 45. roku. Nie wiadomo również o miejscu jej zgonu, a jednak za mostem na Cedronie u stóp Góry Oliwnej znajduje się miejsce będące Grobem Maryi.
Liczni artyści, najpierw w Grecji, Kapadocji, Egipcie, a potem we Włoszech, Francji i Hiszpanii, przedstawiali wniebowzięcie Maryi na barwnych ikonach lub iluminacjach w średniowiecznych rękopisach. Do najbardziej znanych należy mozaika w bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie z 12. wieku oraz mozaika w bazylice Świętego Pawła za Murami. W Polsce jest to kompozycja rzeźbiarska „zaśnięcia” Matki Bożej autorstwa Wita Stwosza w krakowskiej Bazylice Mariackiej oraz kompozycja „wniebowzięcia” umieszczona w ołtarzu Bazyliki Jasnogórskiej.
Na przestrzeni wieków powstało w Kościele osiem zakonów pod wezwaniem Wniebowzięcia Matki Bożej, w tym jeden zakon męski - asumpcjoniści, czyli Augustianie od Wniebowzięcia, oraz siedem żeńskich.

IAR/PP

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt