Biuro Ochrony Rządu przekazało kopie sprawozdania z prac zespołu oceniającego zabezpieczenie przez tę formację wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 roku Prokuraturze Krajowej, Ministerstwu Obrony Narodowej oraz Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji - poinformowała rzeczniczka BOR Natalia Markiewicz.
Jak wyjaśniła Natalia Markiewicz, decyzję o przekazaniu sprawozdania podjął po zapoznaniu się z nim szef Biura Ochrony Rządu gen. Andrzej Pawlikowski.
- Treść sprawozdania dotyczy form i metod realizacji działań ochronnych, które zostały objęte klauzulami niejawności - wskazała rzeczniczka.
W maju wiceszef BOR płk Jacek Lipski, który kierował pracami zespołu powiedział, że wyniki prac mogą posłużyć do ewentualnych zmian w procedurach działania biura.
- Weryfikujemy też, czy w tamtym okresie dopełniono wszystkich aktów staranności z punktu widzenia przepisów prawa, czy nie nastąpił jakiś rozdźwięk. Prace zespołu to wielopłaszczyznowe zadania, wymagające ogromnego zaangażowania - podkreślił.
"Wskazano na szereg nieprawidłowości"
Zespół oceniał zarówno przygotowanie, jak i wykonanie zadań związanych z ochroną głowy państwa.
Według nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej ze źródeł zbliżonych do sprawy, w sprawozdaniu wskazano na szereg nieprawidłowości - zarówno przy przygotowaniach, w tym planowaniu i organizacji, jak i podczas samej wizyty. Dotyczyć miały one także działań podejmowanych przez ówczesne kierownictwo biura.
Szefem Biura Ochrony Rządu był w latach 2007-2013 gen. Marian Janicki. Jego ówczesny zastępca gen. Paweł Bielawny został pod koniec czerwca skazany nieprawomocnie przez warszawski sąd na półtora roku więzienia w zawieszeniu.
Odpowiadał za nieprawidłowości przy ochronie wizyt w Smoleńsku Donalda Tuska i Lecha Kaczyńskiego w 2010 roku. Oskarżono go o niedopełnienie obowiązków związanych z planowaniem, organizacją i realizacją zadań ochronnych biura.
Podstawą oskarżenia w przypadku Bielawnego były opinie dwóch biegłych, według których m.in. sposób organizacji i realizacji działań ochronnych był niezgodny z zasadami BOR.
Według nich Bielawny odpowiada m.in. za "świadome odstąpienie" od rozpoznania przez Biuro Ochrony Rządu lotniska w Smoleńsku, nieobecność BOR na nim oraz niesprawdzenie tras przejazdu prezydenta.
Zespół do oceny prawidłowości przygotowania i zabezpieczenia wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego i innych osób podlegających ochronie Biura Ochrony Rządu w Katyniu w dniu 10 kwietnia 2010 roku powstał w biurze w połowie stycznia.
Jak informowało wówczas MSWiA, zespół miał przeanalizować podjęte zadania ochronne.
Katastrofa smoleńska
10 kwietnia 2010 roku w katastrofie Tu-154M w Smoleńsku zginęli wszyscy pasażerowie i załoga samolotu - w sumie 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, a także ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.
Polska delegacja, w tym wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych oraz środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni katyńskiej, zmierzali na uroczystości w Lesie Katyńskim.
IAR/PAP/ho