Logo Polskiego Radia
Print

Marsz Żywych w Oświęcimiu. W hołdzie ofiarom Holokaustu

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 24.04.2017 15:30
  • Młodzież, dorośli oraz ocaleni od zagłady przeszli trzykilometrową Drogę Śmierci w Oświęcimiu.mp3
Około 10 tysięcy osób, Żydzi z całego świata oraz Polacy, wzięli udział w Marszu Żywych w Oświęcimiu
Marsz Żywych w OświęcimiuMarsz Żywych w OświęcimiuFoto: polskieradio.pl

Około 10 tysięcy osób wzięło udział w Marszu Żywych w Oświęcimiu. Żydzi z całego świata oraz Polacy wraz z ministrami edukacji z 12 krajów w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady co roku przeszli trzykilometrową drogę śmierci między byłymi obozami Auschwitz a Birkenau.

Sygnałem do rozpoczęcia marszu spod bramy z napisem "Arbeit macht frei" jest dźwięk szofaru - baraniego rogu w żydowskiej tradycji nawołującego do pokuty.

Główne uroczystości odbyły się przy ruinach dawnych krematoriów, gdzie teraz stoi pomnik ofiar Holokaustu.

Marsz odbywa się 75 lat po rozpoczęciu masowych deportacji europejskich Żydów do Auschwitz.

***

Marsz Żywych to projekt edukacyjny organizowany przez międzynarodową organizację March of the Living, pod auspicjami którego Żydzi z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca Zagłady utworzone przez Niemców na okupowanych ziemiach polskich.

Spotykają się z też rówieśnikami i polskimi Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata. Przemarsz między byłymi obozami w ustanowione przez izraelski parlament święto Yom Ha-Szoa (Dzień Pamięci o Ofiarach Zagłady) jest kulminacją projektu.

Pierwszy Marsz odbył się w 1988 roku.

W ubiegłorocznym Marszu Żywych wzięło udział ok. 8,5 tysiąca osób z ponad 40 krajów.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów.

Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 mln osób, z czego ok. 1 mln było Żydami. Polski Żyd Dawid Wongczewski, deportowany 20 czerwca 1940 r., był pierwszą śmiertelną ofiarą obozu. Zmarł zamęczony kilkanaście dni później.

Masowe transporty do Auschwitz rozpoczęły się w 1942 r. Najliczniejszą grupę deportowanych Żydów stanowili obywatele Węgier – ok. 430 tys., a także obywatele II Rzeczypospolitej – ok. 300 tys. W Auschwitz Niemcy mordowali Żydów z krajów okupowanych i państw satelickich.

W Auschwitz Niemcy zgładzili też ok. 70 tys. Polaków, ponad 20 tys. Romów, ok. 15 tys. jeńców sowieckich oraz osób innej narodowości.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt