Litwa: kontrowersje ws. nowego polskiego paszportu
IAR
Dariusz Adamski
04.08.2017 12:17
-
Projekt nowego polskiego paszportu budzi kontrowersje na Litwie. Relacja Kamila Zalewskiego.mp3
-
Z Aleksandrem Radczenką, komenatorem życia politycznego rozmawia Kamil Zalewski.mp3
MSZ Litwy wezwało do siebie zastępcę ambasadora Polski w Wilnie w celu złożenia wyjaśnień
foto: mswia.gov.pl
Wiceminister spraw zagranicznych Litwy Neris Germanas poinformował Polskie Radio, że przekazał Grzegorzowi Poznańskiemu, iż taki projekt jest nie do przyjęcia przez stronę litewską. - Ostra Brama wraz z obrazem Naświętszej Maryi Panny, znajdują się na terytorium Litwy. Ich wizerunki nie powinny znajdować się na oficjalnych dokumentach innego państwa - powiedział Neris Germanas. Wiceminister dodał, że liczy na to, że strona polska uwzględni opinię Litwy w tej sprawie.
Tak ostra reakcja dziwi Aleksandra Radczenkę, komentatora litewskiego życia publicznego i blogera, który powiedział Polskiemu Radiu, że na Litwie od dłuższego czasu wszystkie wydarzenia w Polsce, nawet te najbardziej kontrowersyjne są raczej komentowane w sposób umiarkowany i stonowany. - Trzeba jednak przyznać, że zamieszczanie obiektów znajdujących się na
terenie krajów sąsiednich, nie jest najlepszym pomysłem i może wyglądać w oczach Litwinów na prowokację - dodaje komentator.
Sanktuarium Maryjne w Ostrej Bramie jest jednym z trzynastu motywów, jakie zostały zaproponowane internautom przez MSWiA. Resort jako uzasadnienie umieszczenia wizerunku wileńskiego zabytku uzasadnia faktem, że w polskiej tradycji, Ostra Brama ma szczególne znaczenie. Marszałek Józef Piłsudski zostawił tam m.in. tabliczkę z napisem "Dziękuję ci Matko za Wilno", a przesłanie "Pana Tadeusza", utrwaliło polski charakter tego miejsca i stało się "polskim znakiem Ziemi Wileńskiej". Do nowej wersji paszportu trafi sześć najpopularniejszych motywów. Głosowanie trwa do 10 września b.r. Motyw z Ostrą Bramą zebrał już około 15 tys. głosów internautów i w tej chwili zajmuje drugie miejsce spośród wszystkich propozycji.
IAR/dad