Rosyjski czterogwiazdkowy generał Nikołaj Tkaczow jest „kluczową postacią” w związku z zestrzeleniem w 2014 roku malezyjskiego samolotu lecącego z Amsterdamu do Kuala Lumpur (lot MH17)– twierdzi międzynarodowa grupa dziennikarzy śledczych Bellingcat.
We wspólnym śledztwie The Insider i Bellingcat wykorzystano dowody zgromadzone przez zespół dziennikarzy śledczych i kryminalistyczną analizę głosu, aby określić tożsamość "Delfina", kluczowej postaci poszukiwanej przez Połączony Zespół Śledczy (Joint Investigation Team), w holenderskim śledztwie prowadzonym w sprawie zestrzelenia 17 lipca 2014 roku, samolotu malezyjskich linii lotniczych, na wschodniej Ukrainie.
W toku dochodzenia zidentyfikowano, z wysokim stopniem pewności, że "Delfin" to generał - pułkownik Nikołaj Fedorowicz Tkaczew, obecnie pełniący funkcję Głównego Inspektora Centralnego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej.
W dniu 28 września 2016 r. Połączony Zespół Śledczy (w jego skład wchodzą przedstawiciele Australii, Belgii, Holandii, Malezji i Ukrainy, pracujący pod przewodnictwem holenderskiej prokuratury) opublikował zeznania świadków dotyczące dwóch kluczowych osób w zestrzeleniu samolotu pasażerskiego malezyjskich linii lotniczych: "Delfina" i "Oriona" i połączył je z imieniem i nazwiskiem Nikołaja Fiodorowicza i Andrieja Iwanowicza. W swoim raporcie Połączony Zespół Śledczy (Joint Investigation Team) opublikował kilka przechwyconych rozmów telefonicznych między tymi dwiema osobami, gdzie zwracają się do siebie po imieniu i nazwisku (zapis połączeń można znaleźć w języku angielskim i rosyjskim).
Nazwisko generała Tkaczowa przewijało się już wcześniej w informacjach o rosyjskich wojskowych w Donbasie. Na przykład odwołany do Rosji krótko po tragedii były „minister obrony” donbaskich „separatystów” Igor Girkin „Striełkow” mówił, że spotykał się w miejscowości Krasnodo z Tkaczowem mniej więcej w czasie, kiedy doszło do zestrzelenia samolotu z 298 osobami na pokładzie.
Wcześniej Połączony Zespół Śledczy podał, że zestaw rakietowy Buk, z którego zestrzelono samolot, został przywieziony do kontrolowanej przez prorosyjskich separatystów części Donbasu z Federacji Rosyjskiej (najprawdopodobniej razem z załogą obsługującą ten zestaw), a zaraz po zestrzeleniu – odwieziony z powrotem do Rosji. Przedstawiciele rosyjskich władz skrytykowali ustalenia JIT, zarzucając śledczym złą wolę i polityczne uprzedzenia.
W samolocie Malaysia Airlines zginęły 298 osób znajdujące się na pokładzie. Byli to obywatele 17 państw, w tym 196 Holendrów. Boeing 777 leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur.
Źródło: The Insider/ bellingcat.com/ho