Logo Polskiego Radia
Print

Symboliczna wyprawa do Izraela

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 11.03.2018 10:28
  • Żołnierze gen. Andersa i polscy Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata pielgrzymują do Izraela [posłuchaj]
Żołnierze gen. Andersa oraz polscy Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata rozpoczynają pielgrzymkę do Izraela
źródło: pixabay.com

Będzie im towarzyszyła delegacja władz państwowych. Organizatorem wyjazdu jest Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

"W roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, weterani chcą w ojczyźnie Chrystusa dziękować za dar wolności" - powiedział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Dodał, że pielgrzymka odbywa się w roku 75. rocznicy uformowania w Palestynie 2. Korpusu Polskiego oraz 65. rocznicy powstania Yad Vashem, instytutu poświęconego ofiarom Holokaustu.

"Delegacja polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata odnajdzie tabliczki ze swoimi nazwiskami i drzewka im dedykowane. To niezwykle wzruszająca chwila, która po raz kolejny pokaże nasz wkład w ratowanie Żydów w czasie okupacji niemieckiej podczas Zagłady" - powiedział Polskiemu Radiu minister Kasprzyk, który będzie przewodniczył pielgrzymce. Dodał, że dla wielu "polskich Sprawiedliwych" będzie to okazja do odwiedzenia Instytutu Yad Vadhem po raz pierwszy.

Minister Kasprzyk podkreślił, że pielgrzymka organizowana jest po raz kolejny i nie odbywa się ze względu na trudne relacje polsko-izraelskie. Jan Józef Kasprzyk wyraził nadzieję, że pozytywnie wpłynie na prowadzony dialog. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych dodał, że polscy Sprawiedliwi są "ambasadorami polskiej sprawy na świecie". "Apelują o to, aby prowadzony był dialog na rzecz dobra obu państw Rzeczypospolitej Polskiej i Izraela. Ten głos jest niezwykle ważnym głosem, jeśli wybrzmi również w Ziemi Świętej" - zauważył minister Kasprzyk. Przypomniał również, że wraz z armią generała Władysława Andersa z ZSRR zostało wyprowadzonych około czterech tysięcy Polaków narodowości żydowskiej. Część z nich pozostała w Palestynie, aby tworzyć państwo Izrael.

Pielgrzymka rozpocznie się od nawiedzenia Sanktuarium Stella Maris na Górze Karmel w pobliżu Hajfy oraz złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą Edytę Stein.

W podróży będą uczestniczyli: weterani 2 Korpusu Polskiego, delegacja Sprawiedliwych, kombatanci Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, sybiracy oraz dawni działacze opozycji antykomunistycznej. Odwiedzą między innymi Tyberiadę, Jerozolimę, groby polskich żołnierzy w Ramli, a także Instytut Yad Vashem. Złożą również na Górze Oliwnej wieniec na grobie Menachema Begina - premiera Izraela w latach 1977-1983, żołnierza 2. Korpusu Polskiego, przyjaciela jednego z uczestników pielgrzymki, majora Ottona Hulackiego. Razem przebywali w sowieckim łagrze.

Weteranom będą towarzyszyli: wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak, wicemarszałek Senatu Maria Koc, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu do spraw Weteranów, Kombatantów i Osób Represjonowanych poseł Anita Czerwińska, senator Anna Maria Anders oraz wiceprezes IPN Jan Baster. Opiekunem pielgrzymki będzie zaangażowany w dialog katolicko-żydowski polski biblista ksiądz profesor Waldemar Chrostowski, laureat Nagrody Ratzingera.

Podczas pielgrzymki zaplanowane jest także spotkanie z kombatantami mieszkającymi w Izraelu.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt