Logo Polskiego Radia
Print

"Biało-czerwony szlak - Moja Niepodległa" - akcja IPN

IAR / PAP
Dariusz Adamski 21.05.2018 17:05
  • IPN inauguruje akcję "Biało-czerwony szlak - Moja Niepodległa". Relacja Karola Darmorosa (IAR)
W miastach w całej Polsce Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął kampanię "Biało-czerwony szlak - Moja Niepodległa"
Prezes IPN Jarosław Szarek Prezes IPN Jarosław Szarek PAP/Jakub Kamiński

W ramach inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej związanej ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości w blisko 120 miastach zaprezentowana zostanie wystawa "Ojcowie Niepodległości". Towarzyszyć jej będą wykłady, konkursy oraz imprezy artystyczne.

Ekspozycja przedstawia sylwetki Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Ignacego Paderewskiego, Wojciecha Korfantego i Wincentego Witosa. Wystawę zainaugurowano w grudniu ubiegłego roku w niewielkiej Stróży w Małopolsce. Jak tłumaczył prezes IPN dr Jarosław Szarek, cykl "Biało-czerwony szlak - Moja Niepodległa" nieprzypadkowo trafi do mniejszych miejscowości. - Bo wiemy, że ta wielka historia Polski działa się również tam. To nie tylko Kraków, Warszawa i nie tylko ci wielcy ojcowie niepodległości. Każde z tych miasteczek ma swoją historię, również ich mieszkańcy odzyskiwali niepodległość - zaznaczył prezes Instytutu.

IPN zapowiada, że wystawa "Ojcowie Niepodległości" to akcja przewidziana na lata. We wrześniu przyszłego roku trafi ona do wszystkich szkół średnich. Uczniowie otrzymają również specjalne pen-drive'y z materiałami edukacyjnymi dotyczącymi wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości. Dr Jarosław Szarek podkreślił, że działania IPN są prowadzone długofalowo. - To jest nasz cel, żeby nie ograniczyć rocznicy stulecia odzyskania niepodległości do jednego wydarzenia, ale żeby to trwało i zostało przede wszystkim w świadomości, pamięci i tożsamości. Żeby młode pokolenie uzmysłowiło sobie jaką wartością jest niepodległość - dodał.

W całym kraju IPN prowadzi również "Akademię Niepodległości”, debaty historyków w Belwederze oraz konkursy historyczne takie jak "Niezwyciężeni 1918-2018. Pokolenia Niepodległej” czy "O Naszą Niepodległą!". Jak wyjaśnił dr Waldemar Brenda z Biura Edukacji Narodowej IPN, w sumie IPN realizuje około 500 wydarzeń związanych ze stuleciem odzyskania niepodległości.

Przewodnikiem po wszystkich rocznicowych inicjatywach IPN jest specjalna strona internetowa www.mojaniepodlegla.pl.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt