62. rocznica Poznańskiego Czerwca
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka
28.06.2018 12:45
-
62. rocznica Poznańskiego Czerwca [posłuchaj].mp3
Poznański Czerwiec był pierwszym krokiem na drodze do obalenia komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej
Protest robotników w Poznaniu 1956Foto:Wikimedia Commons/Domena Publiczna
Dźwiękiem syren, odśpiewaniem hymnu i modlitwą rozpoczęły się w Poznaniu uroczystości 62. rocznicy wydarzeń czerwcowych 1956 roku. O 6.00 pod tablicą upamiętniającą robotniczy zryw, znajdującą się przy bramie dzisiejszej Fabryki Pojazdów Szynowych, złożono kwiaty i przypomniano, co działo się w stolicy Wielkopolski ponad sześć dekad temu. 28 czerwca 1956 roku tysiące ludzi odważyło się wyjść na ulice Poznania z hasłami "Za wolność, prawo i chleb". Był to pierwszy w PRL strajk generalny i pierwsze takie demonstracje.
Odpowiedzią rządzącej partii było wysłanie oddziałów milicji i wojska, wspartego przez czołgi, działa pancerne i samoloty. W walkach zginęło około 60-ciu osób, kilkaset zostało rannych. Symbolem robotniczego buntu i jego krwawego stłumienia stał się trzynastoletni Romek Strzałkowski - najmłodsza, śmiertelna ofiara wydarzeń w Poznaniu. Do tej pory nie są znane okoliczności jego śmierci. Strzałkowski zginął wskutek rany postrzałowej klatki piersiowej, najprawdopodobniej po południu 28 czerwca 1956 r.
Zryw robotników w Poznaniu zaliczany jest do pierwszych wystąpień w bloku wschodnim, które skutkowały – dekady później - obaleniem komunizmu. Poznański Czerwiec nazywany jest też pierwszym z "polskich miesięcy" - kolejnych kroków ku wolności.
Relacja Ewy Plisieckiej.