Polacy na cmentarzach w Stanach Zjednoczonych
IAR
Dariusz Adamski
01.11.2018 08:48
-
Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny w Stanach Zjednoczonych nieco różnią się od tradycji, które kultywuje się w Polsce. Relacja Piotra Orłowskiego (IAR)
-
Największa polska nekropolia za granicą znajduje się pod Chicago. Materiał Piotra Orłowskiego (IAR)
-
Obchody Święta Zmarłych w USA. O szczegółach - Małgorzata Kałuża (IAR)
Największa polska nekropolia poza krajem znajduje się w USA. To cmentarz św. Wojciecha w Niles pod Chicago
Zdjęcie ilustracyjnePAP/Marcin Bielecki
W okresie uroczystości Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego, podobnie jak w ojczyźnie, palone są tam znicze i składane kwiaty.
Polonijna nekropolia powstała w 1872 roku. Na jej terenie spoczęło ponad 300 tysięcy osób. Większość to Polacy, którzy wyemigrowali za ocean oraz ich potomkowie.
Piotr Semeniuk, konsul do spraw polonijnych w Chicago, powiedział Polskiemu Radiu, że cmentarz odzwierciedla dawną Polskę, która nie zamyka się między Bugiem a Odrą.
Wśród osób pochowanych na cmentarzu świętego Wojciecha jest wiele postaci zasłużonych dla Polski i Polonii. Stoją tam między innymi pomniki ku pamięci uczestników obu wojen światowych, między innymi żołnierzy armii Hallera. W 2009 roku odsłonięto tu Pomnik Katyński, na cześć ofiar zbrodni katyńskiej. Jego autorem jest Wojciech Seweryn. Artysta jest jedną z ofiar katastrofy smoleńskiej. To tragiczne wydarzenie upamiętniono na cmentarzu świętego Wojciecha Tablicą Smoleńską.
Nieopodal cmentarza świętego Wojciecha znajduje się druga polonijna nekropolia - na Wzgórzu Maryi. Obecnie to tu odbywa się większość uroczystości pogrzebowych. Na tym cmentarzu spoczął w sierpniu kapitan Tadeusz Terlikowski - jeden z ostatnich Żołnierzy Dywizjonu 303.
IAR/dad