Ukraińcy na świecie oddają hołd ofiarom Wielkiego Głodu
IAR / PAP
Dariusz Adamski
24.11.2018 14:19
-
Obchody rocznicy Wielkiego Głodu na Ukrainie. Relacja Pawła Buszki z Kijowa (IAR)
W wyniku bolszewickiej kolektywizacji rolnictwa, w latach 1932-1933 doprowadzono do śmierci od 3,5 do 7 mln Ukraińców
Kolejka po chleb za dewizy, Torgsin Charków 1932Autor nieznany - State Archive of Ukraine/domena publiczna/Wikimedia commons
W Kijowie pamięć ofiar komunistycznego ludobójstwa uczczą m.in. ukraińskie władze. Obchody rocznicy Wielkiego Głodu odbędą się też w innych ukraińskich miastach.
Główne obchody z udziałem prezydenta, członków rządu i duchownych różnych wyznań odbędą się przy kijowskim pomniku ofiar Wielkiego Głodu. Odbędzie się tam też modlitwa w intencji ofiar komunistycznej zbrodni.
Sztucznie wywołany głód
W latach 1932 - 1933 sowieckie władze konfiskatami zboża sztucznie wywołały falę głodu, która na Ukrainie objęła najżyźniejsze jej terytoria.
Głód na urodzajnych ziemiach Ukrainy był całkowicie sztuczny, nie nastąpił w wyniku kataklizmu; był konsekwencją działań komunistów- mówi historyk profesor Andrzej Skrzypek. Przyczyną była kolektywizacja, czyli tworzenie wspólnych gospodarstw rolnych (kołchozów). Do tego chłopi obowiązkowo musieli dostarczać zboże. Ta konfiskata była bardzo bolesna.
Władze Związku Radzieckiego zabierały wszystkie zapasy żywności, łącznie z ziarnami pod zasiew. Cierpieli nie tylko Ukraińcy, ale także Polacy, którzy licznie mieszkali na tych terenach.
Na całym świecie, wszędzie tam gdzie mieszkają Ukraińcy, organizowane są spotkania, konferencje, wystawy i modlitwy, które mają przypominać o Wielkim Głodzie na Ukrainie. Najważniejsza jest modlitwa za zmarłych i pamięć - mówi ksiądz Bogdan Kruba proboszcz greckokatolickiej parafii błogosławionego biskupa Mikołaja Czarneckiego w Warszawie. Chodzi o to, aby taka tragedia już więcej się nie powtórzyła.
Prezes IPN w Żytomierzu i msza w Warszawie
Czwarta sobota listopada jest obchodzona przez Ukraińców jako Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu.
W Warszawie ekumeniczna modlitwa w intencji ofiar tej tragedii zostanie odprawiona w niedzielę o godzinie 18.30 w kościele sióstr wizytek przy Krakowskim Przedmieściu. Na modlitwę zaprasza ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia Nabożeństwo poprowadzi kardynał Kazimierz Nycz metropolita warszawski.
Fala głodu objęła również terytoria zamieszkane przez Polaków. W Żytomierzu w obchodach rocznicy Wielkiego Głodu weźmie udział prezes polskiego Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.
IAR/polskieradio.pl/dad