Logo Polskiego Radia
Print

Warszawa: popiersie I. Mościckiego na politechnice

IAR / PAP
Dariusz Adamski 14.12.2018 16:46
  • Rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt zwracał uwagę na to, że świat nauki do dziś korzysta z dorobku naukowego prezydenta Mościckiego (IAR)
Przed gmachem Technologii Chemicznej Politechniki Warszawskiej odsłonięto popiersie prezydenta Ignacego Mościckiego
Rektor PW prof. Jan Szmidt , Tadeusz Deszkiewicz i potomkowie Mościckiego, podczas odsłonięcia pomnika prezydenta Ignacego Mościckiego przed gmachem Technologii Chemicznej Politechniki WarszawskieRektor PW prof. Jan Szmidt , Tadeusz Deszkiewicz i potomkowie Mościckiego, podczas odsłonięcia pomnika prezydenta Ignacego Mościckiego przed gmachem Technologii Chemicznej Politechniki WarszawskieFot.: PAP/Radek Pietruszka

Monument już wcześniej - w latach 1934-1939 - stał przed budynkiem uczelni. Jednak potem został bezpowrotnie zniszczony. Inicjatorzy odtworzenia popiersia chcieli upamiętnić rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i przypomnieć, że prezydent Mościcki był nie tylko politykiem, ale i wybitnym naukowcem.

Rektor Politechniki Warszawskiej profesor Jan Szmidt zwracał uwagę na to, że do dzisiaj świat nauki korzysta z dorobku naukowego prezydenta Mościckiego. Profesor przypomniał, że prezydent Mościcki przekazał swój dorobek w postaci patentów Rzeczpospolitej. - Często nawet nie wiemy, że to co robimy w dziedzinie inżynierii materiałowej, nauk chemicznych, inżynierii chemicznej, procesowej i tak dalej, jest dorobkiem naszego wielkiego doktora honoris causa - mówił rektor.

Doradca prezydenta Andrzeja Dudy Tadeusz Deszkiewicz podkreślał, że Ignacy Mościcki był wybitnym naukowcem i prezydentem. - Prezydent Mościcki niewątpliwie jest w panteonie osób, które budowały naszą niepodległość - mówił Tadeusz Deszkiewicz. Doradca prezydenta dodał, że odtworzenie pomnika w otoczeniu akademickim będzie sprzyjało powrotowi pamięci o prezydencie Mościckim.

Obecny na uroczystości krewny Ignacego Mościckiego, Zenon Mościcki zaznaczył, że działania prezydenta przyczyniły się do rozwoju Polski. - Ten pomnik ma coś więcej w sobie niż tylko pamięć o Mościckim - Polska miała w tym okresie ludzi zdolnych, którzy w danym okresie historii mogli być przykładem - powiedział Zenon Mościcki.

Profesor Ignacy Mościcki był chemikiem, elektrykiem, technologiem i wynalazcą. Uhonorowano go dwukrotnie tytułem doktora honoris causa Politechniki Warszawskiej, a w latach 1925-1926 pracował w Katedrze Elektrochemii Technicznej PW.

Popiersie prezydenta Mościckiego odtworzyli artyści Anna Getler i Piotr Grzegorz Mądrach.

Przed gmachem Technologii Chemicznej odsłonięto dziś także obelisk poświęcony pamięci profesorów, pracowników, studentów oraz żołnierzy Września i Powstania Warszawskiego, poległych i zamordowanych w latach 1939-1945.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt