Logo Polskiego Radia
Print

Dyrektywa UE ws. Nord Stream. Jak wpłynie na Ukrainę?

IAR / PAP
Dariusz Adamski 14.02.2019 17:34
  • Ukraina: opinie o europejskim porozumieniu w sprawie Nord Stream 2. Relacja Pawła Buszki (IAR)
Kijów uważa, że dyrektywa UE ws. Nord Stream 2 może być korzystna dla Ukrainy. Inaczej uważa część ekspertów
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnePAP/EPA/STEFAN SAUER

W środę przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i krajów uzgodnili, że część powstającego gazociągu łączącego Niemcy i Rosję ma podlegać unijnemu prawu. Ukraina, podobnie jak inne kraje, w tym Polska, wskazywały na to, że niemiecko-rosyjska inwestycja zagraża bezpieczeństwu energetycznemu.

Wiceszefowa ukraińskiego MSZ Ołena Zerkal w artykule w „Ukraińskiej Prawdzie” podkreśliła, że zgodnie z porozumieniem, wobec części gazociągu będzie stosowane europejskie prawo. Jak zaznaczyła, daje to możliwość kontrolowania gazociągu przez UE i jest rozwiązaniem korzystnym dla Ukrainy.

Część eksperckich opinii wskazuje jednak, że Niemcy i Rosja będą starały się obejść ograniczenia. Jak podkreślał w Radiu Svoboda ekspert do spraw energetyki Mychajło Honczar - w istocie dano Niemcom carte blanche, co oznacza, że Niemcy we współpracy z Rosjanami zabezpieczą sobie maksymalnie komfortowe warunki. Jak dodał, z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w przypadku pierwszej nitki Gazociągu Północnego.

Władze w Kijowie wielokrotnie wyrażały obawy, że po wybudowaniu Nord Stream 2 tranzyt gazu przez Ukrainę zostanie poważnie ograniczony.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt