Logo Polskiego Radia
Print

Odnaleziono kolejny dokument Kiszczaka

IAR
Dariusz Adamski 21.02.2019 09:30
  • ie wiadomo, co dokładnie znajdowało się w zniszczonych aktach, nie wiadomo też jak wiele z nich - tak jak oryginał poufnego listu - trafiło w prywatne ręce, mówi współautor odkrycia, dyrektor radiowej "Trójki" Wiktor Świetlik (IAR)
Dziennikarze Polskiego Radia i Rzeczpospolitej odnaleźli w USA kolejny dokument z archiwum gen. Czesława Kiszczaka
Czesław Kiszczak i Erich HoneckerCzesław Kiszczak i Erich HoneckerBundesarchiv, Bild 183-1988-0629-035 / CC-BY-SA 3.0 [CC BY-SA 3.0 de (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)]

To list z 1990 roku ówczesnego szefa sejmowej komisji ds badania działalności bezpieki - Jana Rokity do jednego z najważniejszych polityków obozu postsolidarnościowego - Bronisława Geremka.

Jan Rokita w liście apeluje o interwencje w sprawie niszczenia dokumentów i akt dotyczących działalności Służby Bezpieczeństwa w czasach PRL. Dokumenty miały być niszczone niemal jawnie. Nie wiadomo, co dokładnie znajdowało się w zniszczonych aktach, nie wiadomo też jak wiele z nich, tak jak oryginał poufnego listu, trafiło w prywatne ręce mówi współautor odkrycia, dyrektor radiowej "Trójki" Wiktor Świetlik. Duża liczba dokumentów i mikrofilmów mogła trafić do wysoko postawionych funkcjonariuszy SB. "Mogła służyć naciskom czy szantażowi. Tego rodzaju ślady i aktywności znajdujemy w historii Czesława Kiszczaka" - powiedział Wiktor Świetlik.

Zdaniem Jana Rokity jego list mógł trafić do Czesława Kiszczaka drogą oficjalną przez premiera Tadeusza Mazowieckiego, któremu Bronisław Geremek mógł pokazać korespondencje. W tym wypadku nie wiadomo jednak, dlaczego Czesław Kiszczak wszedł w posiadanie oryginału, a nie kopii listu. Jan Rokita nie wyklucza też możliwości wykradzenia listu przez agenta działającego w otoczeniu Bronisława Geremka i przekazania go ludziom związanym z ówczesnym szefem MSW.

To kolejne odkrycie związane z działalnością generała Czesława Kiszczaka. Wcześniej w Hoover Institute w Stanford w USA dziennikarze Polskiego Radia i Rzeczpospolitej odnaleźli między innymi listy Kiszczaka do Lecha Wałęsy.

Cały tekst na temat listu Rokity oraz kopie dokumentów znajdą państwo na stronie internetowej www.polskieradio24.pl.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt