Logo Polskiego Radia
Print

Bruksela i Londyn porozumiały się ws. umowy brexitowej

IAR
Dariusz Adamski 12.03.2019 09:25
  • Jest porozumienie UE z Wlk Brytanią w sprawie brexitu. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Porozumienie potwierdzili premier Wielkiej Brytanii Theresa May i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneIAR/Krystian Dobuszyński

Jean-Claude Juncker powiedział po spotkaniu z szefową brytyjskiego rządu, że uzgodniono prawnie wiążący dokument, który ma wyjaśnić i rozwiewać wątpliwości Brytyjczyków, dotyczące porozumienia. Chodzi o tak zwany irlandzki bezpiecznik, który ma gwarantować że nie powrócą kontrole na granicy irlandzkiej po brexicie, ale przewiduje też, że Wielka Brytania pozostanie w unii celnej. Londyn otrzymał gwarancje, że taka sytuacja nie będzie utrzymywać się w nieskończoność.

- Nasza umowa zawiera istotne wyjaśnienia i gwarancje prawne, dotyczące umowy brexitowej i irlandzkiego bezpiecznika - powiedział szef Komisji Europejskiej. Dodał, że to ostatnie takie ustalenia dotyczące brexitu. - Nie będzie nowych negocjacji. Wybór jest jasny - albo ta umowa, albo do brexitu może w ogóle nie dojść - oświadczył Jean-Claude Juncker. - Zróbmy tak, aby wyjście Wielkiej Brytanii z Unii odbyło się w sposób uporządkowany - dodał szef Komisji Europejskiej. Jean-Claude Juncker zaznaczył, że Wielka Brytania musi opuścić Unię Europejską przed majowymi wyborami do Europarlamentu. W przeciwnym razie musiałaby wybrać w głosowaniu swoich reprezentantów w parlamencie.

Premier Theresa May powiedziała w Strasburgu, że najnowsze uzgodnienia z Brukselą uwzględniają postulaty i obawy brytyjskich deputowanych. - Uzyskaliśmy prawnie wiążące zmiany - dokładnie to, czego oczekiwał od nas parlament - powiedziała premier. - Co jest jasne, uzgodniliśmy, że mechanizm backstopu nie może być trwały i będzie jedynie tymczasowy - powiedziała szefowa brytyjskiego rządu dodając, że kolejną uzgodnioną rzeczą, także oczekiwaną przez parlament, jest ustalenie alternatywnego rozwiązania, które będzie mogło zastąpić backstop.

Wcześniej David Liddington, pełniący de facto funkcję zastępcy brytyjskiej premier, ogłosił w parlamencie, że Londyn uzyskał od Unii Europejskiej prawnie wiążące zmiany w umowie w sprawie brexitu. Podkreślił, że rozmowy ciągle trwają, ale przekonywał, że zmiany "wzmacniają i poprawiają" pierwszy wariant umowy i gwarantują, że tak zwany irlandzki bezpiecznik nie stanie się dla Królestwa pułapką. Sceptycyzm w imieniu opozycji wyraził Keir Starmer, minister do spraw brexitu w lewicowym gabinecie cieni. Powiedział, że czeka na pełny tekst porozumienia.

Dziś w Izbie Gmin odbędzie się głosowanie mające zatwierdzić brexit w wersji wynegocjowanej przez premier. Deputowani przyjrzą się teraz nowej wersji porozumienia i ocenią, czy modyfikacje pozwalają im na poparcie umowy. Pierwsza wersja porozumienia została odrzucona 230 głosami. Była to największa porażka rządu w historii brytyjskiego parlamentaryzmu.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt