IPN tworzy rejestr grobów osób zasłużonych dla Polski
PAP
Dariusz Adamski
29.03.2019 09:58
Osoby i instytucje, które opiekują się takimi grobami mogą uzyskać dofinansowanie
Fot. Roman Niedźwiecki (zw.lt)/Twitter/@RadioZnadWilii1
Od początku roku obowiązuje ustawa o grobach i weteranach walk o wolność i niepodległość. Z urzędu do remontu nagrobków weteranów i ich utrzymania uprawniony jest IPN, ale różne organizacje, osoby prywatne czy parafie mogą występować do instytutu o przyznanie dotacji na takie działania. Dotacja taka może być udzielona w wysokości 80. proc. koniecznych nakładów. Osoby sprawujące opiekę nad konkretnymi grobami weteranów mogą ubiegać się o przyznanie świadczenia pieniężnego na pokrycie całości lub części kosztów opieki. Ustawa zabezpiecza na ten cel 5 mln zł rocznie - przypomina "Nasz Dziennik".
Jednak aby państwo mogło zająć się grobami weteranów, muszą być one najpierw wpisane do specjalnego rejestru. "Kolejność jest narzucona przez ustawę. Najpierw wprowadzanie do ewidencji, a potem dopiero, w oparciu o to, ubieganie się o jakieś świadczenia" - powiedział "Naszemu Dziennikowi" Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN. "Wprowadzenie do ewidencji może nastąpić po weryfikacji zgłoszenia, co niestety jest dość czasochłonne i pracochłonne. Staramy się wnikliwie sprawdzać życiorysy zgłaszanych nam osób. W tej chwili kilkadziesiąt takich wniosków jest w trakcie analizy" - dodał.
Wnioski o wpisanie grobu do rejestru, wraz z uzasadnieniem zawierającym wskazanie walk o niepodległość, mogą zgłaszać członkowie rodziny, różnego rodzaju organizacje czy stowarzyszenia a także parafie. Jeśli chodzi o groby poza granicami Polski, powinien o to wystąpić konsul - dodaje "Nasz Dziennik".
PAP/dad