Logo Polskiego Radia
Print

Lwów: msza w intencji ofiar Smoleńska i Katynia

IAR
Dariusz Adamski 11.04.2019 09:31
  • Lwów: Msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej i zbrodni katyńskiej. O szczegółach - Eugeniusz Sało
W mszy uczestniczyli polscy dyplomaci wraz z pracownikami konsulatu oraz przedstawiciele środowisk polskich
Fot. Konstanty Czawaga/ Kurier Galicyjski

W 9. rocznicę katastrofy smoleńskiej i 79. rocznicę zbrodni katyńskiej, w katedrze lwowskiej została odprawiona msza święta w intencji ofiar tych tragedii. Modlitewnie uczcić pamięć zaginionych przybyli polscy dyplomaci wraz z pracownikami konsulatu oraz przedstawiciele środowisk polskich. Przed plakatem ze zdjęciami ofiar tragicznego rejsu wartę honorową pełnili lwowscy harcerze.

Mszy św. żałobnej przewodniczył ks. bp. Edward Kawa, biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej. - Módlmy się, abyśmy mieli taką odwagę, taką wiarę, mieli takie poczucie swojej własnej godności jak ci wszyscy, którzy zostali tam zamordowani. Abyśmy mieli taką odwagę, aby stawać w prawdzie dzisiaj przed światem, który się tej prawdy bardzo boi – powiedział w czasie homilii bp Kawa.

Zofia Tkaczenko, jedna spośród trzech harcerzy ze Lwowa, była wtedy w Smoleńsku. Do końca życia zapamięta ten tragiczny dzień w historii Polski. – W tym momencie najpierw jesteś w szoku, a potem, gdy zaczynasz uświadamiać to wszystko, to zaczynają lecieć łzy. Ty nie wiedziałeś czy pomagać harcerzom i owijać starszych ludzi kołderkami czy po prostu usiąść i zrozumieć co się stało – wspomina lwowska harcerka.

Harcmistrz Stefan Adamski opowiedział o swoich wspomnieniach z 10 kwietnia 2010 roku. – Ja byłem z częścią rodziny w domu i nagle zadzwonił do nas syn, który tam pojechał i opowiedział, że coś się strasznego stało. Jeszcze nie wiedział dokładnie co, ale widział, że jest jakieś zamieszanie. Wtedy włączyłem polskie radio i dowiedziałem się, że się rozbił samolot i że prawdopodobnie wszyscy zginęli. Szok był straszny. Tym bardziej dla nas, harcerzy, było to szokujące, że zginął tam ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, który również był przez pewien okres przewodniczącym harcerstwa polskiego – powiedział przewodniczący harcerstwa polskiego na Ukrainie.

Po mszy św. zapalono znicze przed banerem 96 ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Eugeniusz Sało

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt