Ważna inicjatywa MSZ. Publikacja o Romanie Knollu
PR dla Zagranicy
Halina Ostas
28.05.2019 18:00
-
Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Wydawnictwo Sejmowe i Studium Europy Wschodniej zorganizowało na Uniwersytecie Warszawskim promocję książki "Roman Knoll. Polityk i dyplomata". Relacja Halina Ostas [posłuchaj]
Książka "Roman Knoll. Polityk i dyplomata" opowiada o jednym z najwyrazistszych urzędników przedwojennego MSZ
Foto: materiały prasowe
Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Wydawnictwo Sejmowe i Studium Europy Wschodniej zorganizowało na Uniwersytecie Warszawskim promocję książki "Roman Knoll. Polityk i dyplomata", autorstwa dr Henryka Bartoszewicza.
Promocji towarzyszyła debata poświęcona historii polityki zagranicznej II RP, ukazanej przez pryzmat losów jednego z najwyrazistszych i najbardziej oryginalnych urzędników przedwojennego MSZ.
Roman Knoll związany był z polską służbą dyplomatyczną od momentu odzyskania niepodległości. Zajmował się polityką wschodnią, uczestnicząc w rokowaniach pokojowych z Rosją Radziecką w Rydze, jako sekretarz generalny delegacji polskiej. Z kolei w latach 1922-1923 był kierownikiem polskiego poselstwa w Moskwie w randze chargé d’affaires ad interim. W późniejszym okresie pełnił funkcję polskiego posła w Ankarze; zajmował się także relacjami z krajami zachodnimi, jako szef polskich placówek dyplomatycznych w Rzymie, a następnie w Berlinie. W trakcie II wojny światowej pełnił funkcję szefa Sekcji Spraw Zagranicznych Delegatury Rządu na Kraj (kryptonim „Moc”), którą sprawował do lutego 1945 r.
W debacie, w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich UW, wzięli udział: prof. Wojciech Materski, Instytut Studiów Politycznych PAN; dr hab. Henryk Litwin, Studium Europy Wschodniej UW, Ministerstwo Spraw Zagranicznych; dr Henryk Bartoszewicz, autor publikacji, Archiwum Główne Akt Dawnych. Moderatorem dyskusji był Piotr Długołęcki z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Debatę otworzył Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej UW.
Zapraszamy do wysłuchania relacji Haliny Ostas.