Opowiedziało się za tym 118 parlamentarzystów, 62 było przeciw, a 10 się wstrzymało.
Głosowanie było skutkiem przyjęcia w maju przez Komitet Ministrów Rady Europy deklaracji, mówiącej o tym, że wszystkie państwa członkowskie powinny mieć prawo do uczestnictwa w organach statutowych organizacji, w tym do Zgromadzenia Parlamentarnego, a także do głosowania w wyborach nowego Sekretarza Generalnego Organizacji w czerwcu.
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zastosowało sankcje wobec Rosji wiosną 2014 roku w reakcji na agresję Rosji wobec Ukrainy - aneksję Krymu i działania zbrojne we wschodniej Ukrainie. Delegację rosyjską pozbawiono prawa głosowania. Jej przedstawiciele nie mogli także zajmować funkcji kierowniczych w Zgromadzeniu Parlamentarnym RE oraz nie mogli brać udziału w misjach monitoringowych organizacji.
Litwa krytykuje decyzję o przywróceniu
Przywrócenie Rosji prawa głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym skrytykował minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkieviczius. W wywiadzie dla rozgłośni Żiniu Radijas uznał wczorajszą decyzję za dziwną, kontrowersyjną i szkodliwą. Jego zdaniem, podważa ona autorytet Rady Europy. Jednocześnie przyznał, że powrót do dialogu z Rosją jest dobrym sygnałem, ale nie można ignorować faktu, że Moskwa nie zmienia swojego zachowania.
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zastosowało sankcje wobec Rosji wiosną 2014 roku w reakcji na agresję wobec Ukrainy - aneksję Krymu i działania zbrojne we wschodniej części tego kraju. Rosyjską delegację pozbawiono prawa głosu. Jej przedstawiciele nie mogli też pełnić funkcji kierowniczych w Zgromadzeniu Parlamentarnym. Nie mogli również brać udziału w misjach monitoringowych organizacji.
Ponadto w poniedziałek Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy złożyło dwa oficjalne wnioski o debatę. Były one zatytuowane: "Kompletny rosyjski szantaż: Rosja powinna zostać pociągnięta do odpowiedzialności za brak płatności" oraz "Obowiązek doprowadzenia przed oblicze sprawiedliwości tych, którzy zestrzelili MH17" . Oba wnioski zostały przekazane osobom uważanym za przychylne Ukrainie - Brytyjczykowi, konserwatywnemu politykowi Rogerowi Gale'owi, oraz polskiemu zastępcy przewodniczącego EPL, Aleksandrowi Pociejowi.
Wnioski o pilną debatę zostały odrzucone dwukrotnie. - Próbowałem przeforsować tę decyzję, ale została ona odrzucona przez większość - powiedział Aleksander Pociej w komentarzu dla Polskiego Radia dla Zagranicy.
Rada Europy jest międzynarodową organizacją międzyrządową, która skupia prawie wszystkie państwa Europy oraz kilka państw spoza Starego Kontynentu. Jej głównym celem jest "osiągnięcie większej jedności między jej członkami dla ochrony ideałów i zasad, stanowiących wspólne dziedzictwo państw członkowskich, oraz ułatwienie ich przemian ekonomicznych i społecznych. Rada Europy powstała 5 maja 1949 r. w wyniku podpisania przez 10 państw Traktatu Londyńskiego.
Z senatorem Aleksandrem Pociejem, członkiem Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, rozmawiała Halina Ostas.
IAR/dad