Logo Polskiego Radia
Print

„Historia Ireny Sendlerowej”- film o wyjątkowej postaci

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 20.05.2016 11:24
  • Premiera filmu o Irenie Sendlerowej.mp3
Niespełna 30-minutowy obraz zrealizowano na bazie unikalnych wywiadów z tytułową bohaterką
Irena Sendler, pictured in 2005. Photo: Mariusz Kubik/Wikimedia Commons (CC-BY-SA-3.0)Irena Sendler, pictured in 2005. Photo: Mariusz Kubik/Wikimedia Commons (CC-BY-SA-3.0)

W warszawskim kinie Elektronik odbyła się premiera filmu „Historia Ireny Sendlerowej” w reżyserii Andrzeja Wolfa. Niespełna 30-minutowy obraz zrealizowano na bazie unikalnych wywiadów z tytułową bohaterką zarejestrowanych w ostatnich dniach jej życia.
Irena Sendlerowa wraz z grupą współpracujących z nią osób przez cały okres okupacji uratowała około 2500 żydowskich dzieci.
Andrzej Wolf tłumaczył, że dzięki nieskomplikowanej technice nagrywania, udało mu się namówić bohaterską działaczkę społeczną do rozmowy. „Nie używałem żadnego światła, żadnych mikrofonów, niczego. Po prostu wyjmowałem kamerę, jak pani Irena chciała mówić” - opowiadał twórca.
Obraz wzbogacono fragmentami niemieckich, wojennych kronik filmowych i fabularyzowanymi sekwencjami, gdzie w rolę Ireny Sendlerowej wciela się Sonia Bohosiewicz.
Założyciel Warszawskiej Szkoły Filmowej Maciej Ślesicki mówił, że film uderza swoją prostotą. „Materiały archiwalne, które dobrano, są wstrząsające, a te, które są dokręcone przez Andrzeja Wolfa są na tyle proste i sugestywne, że niczym niepotrzebnym nie epatują. Ten film pozwala wyciągnąć sobie samemu wnioski z tego, jak straszne to były czasy i z tego, jak wspaniałą postacią była pani Irena Sendlerowa” - powiedział Maciej Ślesicki.
Na premierze pojawiła się też Elżbieta Ficowska, która jako półroczne niemowlę - z inicjatywy Ireny Sendlerowej - została wywieziona z warszawskiego getta. Była przewodnicząca Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu przypomniała słowa swojej wybawicielki, która mówiła, że jej działanie było „prywatną wojną” wytoczoną Adolfowi Hitlerowi. „I to jest wojna, którą wygrały też te uratowane dzieci, z których wyrosły piękne rodziny” - podkreśliła Elżbieta Ficowska.
Za swoją wieloletnią działalność Irena Sendlerowa została w 1965 roku uhonorowana tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. W 2003 roku przyznano jej najwyższe odznaczenie państwowe - Order Orła Białego. Irena Sendlerowa zmarła w 2008 roku, w wieku 98 lat.

IAR

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt