Logo Polskiego Radia
Print

Polska na Weneckim Biennale Architektury

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 26.05.2016 21:37
  • Weneckie Biennale Architektury.mp3
Pawilon Polski na 15. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji prezentuje projekt „Fair Building”
Międzynarodowa Wystawa Architektury w Wenecji foto: polskieradio.plMiędzynarodowa Wystawa Architektury w Wenecji foto: polskieradio.pl

Pawilon Polski na 15. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji prezentuje projekt „Fair Building” - o budowaniu w odpowiednich, etycznych i bezpiecznych dla budowniczych warunkach.

Ideą tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji jest ukazanie związków architektury i osób zaangażowanych w proces realizacji projektu architektonicznego - powiedziała Hanna Wróblewska, dyrektor Zachęty i komisarz Pawilonu Polskiego. - Często dyskutuje się i rozważa zależności, także natury etycznej, między architekturą a środowiskiem, nową architekturą a istniejącymi już rozwiązaniami urbanistycznymi, natomiast dotąd prawie nie dostrzegano wkładu pracowników budowlanych w powstawanie dzieła architektonicznego. Architekci odpowiadali "to nas nie dotyczy". O tym, że takie nastawienie się zmienia ma zaświadczyć Biennale i nasz projekt" - podkreśliła dyr. Wróblewska.

Polski projekt nagrodzony w konkursie pierwotnie nazywał się "Podwójna fasada"; ostatecznie jednak w Wenecji realizowany jest pod nazwą "Fair Building". Jego autorzy postanowili w sposób symboliczny podzielić Pawilon Polski w Giardini na dwie części.

Główną przestrzeń pierwszej części zajmie instalacja z rusztowań, stanowiąca bezpośrednie nawiązanie do placu budowy. Na ekranach zamontowanych na rusztowaniach wyświetlane będą filmy wideo przedstawiające historie robotników budowlanych; każdy z nich poświęcony jednemu z ważnych aspektów pracy i jej specyfiki.

Te filmy - jak mówi Hanna Wróblewska - są tak zrobione i tak zmontowane, że jednocześnie ilustrują kolejne etapy budowy: uprzątnięcie terenu, wylewanie fundamentów, powstawanie samego budynku, prace wykończeniowe. Temu towarzyszą rozmowy, wywiady z ludźmi, którzy pracują na budowie.

Filmy kręcono kamerą gopro, która towarzyszy robotnikom przy pracy. Dzięki temu widzimy budowę oczami robotników i słyszymy to, co mówią o swojej pracy, o jej plusach i minusach, o dumie z udziału w ważnym przedsięwzięciu i o trudnych warunkach na budowie, o niedocenianiu ich pracy przez odbiorców i kadrę kierowniczą.

Drugą część wystawy, urządzoną tak, by przypominała salon wystawowy inwestora, wypełnią infografiki prezentujące statystyki na temat branży budowlanej, kosztów związanych z powstaniem domu i niskiej wyceny pracy ludzkiej.

"Dla mnie najciekawsze jest to, że architekci pytają siebie samych czy "fair building"- proces budowania z poszanowaniem wszystkich osób biorących w tym procesie udział - jest możliwy - powiedziała komisarz Wróblewska. - To jest bardzo ciekawy problem i wpisuje się w motyw przewodni 15. Międzynarodowej Wystawy Architektury, który Alejandro Aravena, kurator generalny Biennale określił, jako "Reporting from the Front" - " Raport z frontu". Swoje kuratorskie oświadczenie poświęcił on zagadnieniu: jak architektura może reagować na kryzysy współczesnego świata" - dodała Hanna Wróblewska.

Kuratorzy wystawy „Fair Building” uważają, że plac budowy to główny „front” architektury; jest on fizyczną manifestacją każdego realizowanego projektu i pomimo postępu technicznego budowa wciąż w dużej mierze opiera się na pracy fizycznej. Wkład robotników jest pomijany w dyskursie architektonicznym, a procesy budowlane pozostają nieprzewidywalne. Ich projekt mówi wprost: do produkcji budynków nadal niezbędna jest praca ludzkich rąk.

"Wierzymy - zaznaczają kuratorzy - że architektura jest kolektywną pracą, a za jej sukcesem bądź porażką stoją wszyscy zaangażowani. Wierzymy, że potrzeby twórców, zaczynając od architektów i inwestorów, a kończąc na pracownikach fizycznych, nie mogą być ignorowane na żadnym etapie. Głęboko wierzymy także, że na efekt finalny nie składa się tylko zewnętrzna fasada, czyli to, co widzimy oglądając czy użytkując budynek, ale wszystko, co doprowadziło do jego powstania"

Kuratorami Pawilonu Polskiego na Międzynarodowej Wystawie Architektury – La Biennale di Venezia są: Dominika Janicka we współpracy z Martyną Janicką i Michałem Gdakiem. Organizatorem wystawy jest Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, a komisarzem Pawilonu Polskiego - Hanna Wróblewska, zastępcą komisarza: Joanna Waśko.

Międzynarodowa Wystawa Architektury w Wenecji-La Biennale di Venezia - trwać będzie od 28 maja do 27 listopada 2016 r. Wernisaż "Fair Building" - 26 maja.

PAP





Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt