Logo Polskiego Radia
Print

Miniserial o zbrodni katyńskiej. Nowa inicjatywa NCK

IAR
Dariusz Adamski 06.04.2018 12:05
Narodowe Centrum Kultury opublikowało pierwszy odcinek miniserialu o Zbrodni Katyńskiej
Kadr z filmu "Sztafeta"Kadr z filmu "Sztafeta"www.nck.pl

Film można oglądać internetowej stronie NCK. Głównym bohaterem serialu jest Kacper Ciesielski - student historii i pracownik warszawskiego Muzeum Katyńskiego, prowadzący swoiste dochodzenie i podróż śladem swego zamordowanego w Katyniu pradziadka. Bohater filmu podkreśla, że przesłaniem tego serialu może być zachęcenie do poznawania historii własnych rodzin, odkrywania faktów, przez spotkania z dziadkami, których wspomnienia mogą stać się bezcennym źródłem wiedzy o przeszłości.

(Film - pierwszy odcinek miniserialu Narodowego Centrum Kultury. Źródło: facebook.com/guzikkatynski)

Maksymilian Olenderek, który napisał scenariusz miniserialu, wyjaśnia, że zarówno temat, jak i forma filmu są skierowane przede wszystkim do młodych ludzi. Chodziło o to, by w popularnej obecnie formie videobloga pokazać młodego człowieka, który poszukuje informacji o swoim przodku zamordowanym w Katyniu. Taka forma ma zachęcić młodych ludzi do poznania rodzinnych historii, a przez to - historii w ogóle.

Dyrektor NCK Rafał Wiśniewski wyjaśnia, że miniserial to również próba pokazania różnego spojrzenia na zbrodnię katyńską. W tych 5 odcinkach można zobaczyć, jak postrzeganie zbrodni katyńskiej młodego człowieka współgra z pamięcią pradziadka i dziadka. Zaletą filmów jest ich szczerość ponieważ nie występują w nich aktorzy lecz osoby, które przeżyły określone wydarzenia - podkreśla dyrektor NCK.

Kolejne odcinki będą publikowane 9, 10, 11 i 13 kwietnia na stronie www.facebook.com/guzikkatynski.

Zbrodnią katyńską określane jest wymordowanie wiosną 1940 roku z rozkazu Stalina ponad 22 tysięcy Polaków. Trafili oni do sowieckiej niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku. Wśród zamordowanych byli oficerowie, policjanci, pracownicy administracji państwowej, profesorowie, prawnicy, lekarze.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt