Logo Polskiego Radia
Print

Nagrody Kustosz Pamięci Narodowej wręczone

IAR
Dariusz Adamski 10.05.2018 14:53
Tytuły po raz 17. przyznał IPN instytucjom, organizacjom i osobom, które pielęgnowały historię narodu polskiego
Prezes IPN Jarosław Szarek i prezes Fundacji 'Willa Jasny Dom' Marlena Piekarska-Olszówka podczas uroczystości wręczenia nagrody Kustosz Pamięci Narodowej, 10 bm. w Warszawie.
Prezes IPN Jarosław Szarek i prezes Fundacji 'Willa Jasny Dom' Marlena Piekarska-Olszówka podczas uroczystości wręczenia nagrody Kustosz Pamięci Narodowej, 10 bm. w Warszawie. PAP/Bartłomiej Zborowski

W tym roku tytuł Kustosza Pamięci Narodowej został przyznany trzem osobom: sędziemu Bogusławowi Nizieńskiemu, Marlenie Piekarskiej-Olszówce i Annie Rastawickiej oraz dwóm organizacjom: Polskiemu Teatrowi Ludowemu we Lwowie i Stowarzyszeniu Huta Pieniacka.

Prezes IPN Jarosław Szarek podkreślał, że nagrodzeni to wyjątkowe postacie i instytucje, które w szczególny sposób pracowały na rzecz ocalenia od zapomnienia polskiej historii. Z własnego wyboru te osoby i środowiska oddały swój czas, zdrowie i pieniądze, aby pamięć o Polsce trwała. - My jesteśmy na etatach, a oni to robią z potrzeby serca. To jest ich misja - mówił Jarosław Szarek. Dodał, że często płacili za to dużą cenę.

List do uczestników uroczystości skierował prezydent Andrzej Duda. Odczytał go prezydencki minister Wojciech Kolarski. W liście Andrzej Duda napisał, że nagrody, przyznane w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, honorują postacie i instytucje wyjątkowo zasłużone dla podtrzymywania polskiej historii. Prezydent podkreślił, że różnorodność działań pokazuje, jak wiele jest sposobów, by dbać o narodową pamięć. Andrzej Duda zwrócił uwagę, że "w jakimś wymiarze każdy z nas może być kustoszem pamięci. Jesteśmy to winni naszym przodkom, dzięki którym cieszymy się dziś wolnością". Prezydent dodał, że dzisiejsi laureaci to osoby, które ocaliły i przywróciły pamięć o ludziach wybitnych i o zdarzeniach szczególne ważnych.

Sędzia Bogusław Nizieński, żolnierz Armii Krajowej i podziemia antykomunistycznego oraz działacz opozycji w PRL-u, podkreślał po odebraniu tytułu, że jest to dla niego wyjątkowa nagroda i zarazem wielki zaszczyt. Oświadczył, że wszędzie, gdzie przyszło mu pracować, chciał służyć sprawiedliwości, gdyż to ona ukierunkowała go na przywracanie godności zapomnianym bohaterom podziemia. - Nazywano ich zbrodniarzami podczas, gdy zbrodniarzami i zdrajcami naszej Ojczyzny byli twórcy PRL - mówił Bogusław Nizieński.

Nagroda Kustosz Pamięci Narodowej została ustanowiona w 2002 roku przez pierwszego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, profesora Leona Kieresa. Pomysłodawcą tego wyróżnienia był ówczesny dyrektor krakowskiego oddziału IPN, doktor Janusz Kurtyka, prezes IPN w latach 2005 - 2010. Nagroda ma charakter honorowy i w drodze głosowania przyznaje ją Kapituła, w której skład wchodzą między innymi laureaci z lat ubiegłych.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt