Logo Polskiego Radia
Print

Polska dokumentalistka o amerykańskim społeczeństwie

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 06.07.2018 12:34
  • Rozmowa z reżyserką filmu "Have no Fear" [posłuchaj]
Film “Have no Fear” opowiada o problemie brutalności policji wobec czarnoskórych Amerykanów
Kadr z filmu "Have no Fear", mat. prasowe

Beata Calińska jest współautorką filmu dokumentalnego “Have no Fear”, który traktuje o problemie brutalności policji wobec czarnoskórych Amerykanów. Polka zrealizowała ten projekt w ramach rezydencji artystycznej w Nowym Jorku, gdzie wspólnie z Sarah Jacobson pracowała pod opieką artystyczną Lynne Sachs. Program, w którym uczestniczyła Calińska kładzie nacisk na eksperymentowanie z formą i metodologią. Film powstał we współpracy z Adią Whitaker - liderką grupy taneczno-teatralnej ASE.

Nierówności rasowe podsycały krytykę organów ścigania w ciągu ostatnich kilku lat. Kulminacją był ruch Black Lives Matter, który wzrósł do rangi narodowej z powodu kontrowersyjnych zabójstw popełnionych przez policjantów. Dysproporcje i głośne zabójstwa podsycały obawy, że życie czarnoskórych ma mniejsze znaczenie dla policji, a następną ofiarą strzelaniny policyjnej może być prawie każdy czarny Amerykanin. W filmie "Have no Fear" słyszymy imiona ofiar rytmicznie wyśpiewane przez brooklyński zespół ASE. Film dokumentuje działania kolektywu, który tworzy sztuki przeznaczone zarówno na deski teatru, jak i ulice Nowego Jorku. W ich tańcu każdy ruch, gest niesie ze sobą znaczenie, teksty odwołują się do historii Stanów Zjednoczonych, przekazów medialnych, folkloru.

"Naszym zadaniem było znalezienie bohatera lub grupy, która podejmą z nami twórczą współpracę" - mówi reżyserka. "Kiedy poznałam Adię i zobaczyłam jej tówrczość, od razu wiedziałam, że to z nią chcę współpracować. Przez pół roku uczestniczyliśmy w próbach i przyglądaliśmy się jej procesowi. Ona w swojej pracy artystycznej sięga po niestandardowe narzędzia, nie tworzy linearnych narracji. Jej działalność jest wielowymiarowa- ze znanych elementów kształtuje nowe sposoby opowiadania. Jako choreografka sięga po tradycje zachodnioafrykańskie i haitańskie, by opowiadać o współczesnych problemach Afroamerykanów; jej aktywność społeczna ma służyć jej dzieciom, wspólnocie, kolejnemu pokoleniu."

Film podróżuje po międzynarodowych festiwalach i przeglądach filmowych. Miał swoje pokazy w USA, Ameryce Południowej, Azji i Europie. Otrzymał główną nagrodę w Chile oraz wyróżnienie jury na nowojorskim festiwalu. Niedawno odbył się jego pokaz na Cyprze. Beata Calińska obecnie pracuje nad kolejnym projektem i działa w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Dokumentalistów w Los Angeles.

Materiały prasowe/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt